banner1116
x

GÜRAL PORSELEN’DEN ENERJİ VE SU TASARRUFU PROJELERİ

Güral Porselen, üretim süreçlerindeki pişirim sıcaklığını düşürerek daha az doğalgaz kullanımı sağlıyor. Ayrıca küresel iklim değişiklikleri ile mücadele noktasında toplumsal sorumluluklarını yerine getiriyor.

GÜRAL PORSELEN’DEN ENERJİ VE SU TASARRUFU PROJELERİ
Proses Zirvesi

Güral Porselen, servo motorlu sistemler kullanarak hem enerji hem de su kullanımının azaltılması konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışma kapsamında enerji tüketiminde yüzde 15’lik iyileştirme sağladı. Güral Porselen, enerji tasarrufunda yüksek robotik teknolojilere yatırım yaparak hava tüketiminin de azaltılması tarafında yapılan çalışmalarıyla özellikle kompresör yüklerinin azaltılması ve elektrik tüketiminin düşürülmesini sağlıyor.

ATIK SU GERİ DÖNÜŞÜMÜNDE YÜZDE 25 İYİLEŞTİRME 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, “Güral Porselen, tabak üretiminin yapıldığı preslerde hidrolik yağın soğutulması için kullandığı sularda iyileştirme çalışmaları yapıyor. Suyun atık tesisine verilmeden tekrar sistem içerisindeki kullanımını yüzde 25 oranında iyileştiriyor. Makinalarımızda sulu soğutma sistemleri bulunuyor. Bu sayede suyun devir daim yaptırılması ile kanallara suyun gitmesi engellendi. Önemli ölçüde su tasarrufu yapıldı. Bu aslında küçük bir şey gibi görünse de sanayiciler ne kadar önemli olduğunu biliyor. Sanayi üretiminde kullanılan suyun miktarı çok büyüktür. Yapılan tasarruf hem giderleri azaltacak hem de çevrenin korunmasına katkı sağlayacaktır. Arıtma tesisleri sayesinde arıtılmış suyun fabrika içerisinde değerlendirilmesini sağladık’ diyerek sürdürülebilir yaşamın kaynağı suyun kullanımının önemini vurguladı.
 

YORUM EKLE

Radyo

Aha

Dergiler