banner1322
x

GÜNEŞTE İLK 10'A GİRECEĞİZ

GENSED Başkanı olan Halil Demirdağ, YEKDEM için sağlanan 6 aylık süre uzatımının sektörde önemli bir rahatlama sağladığını söyledi

GÜNEŞTE İLK 10'A GİRECEĞİZ
Makine Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı olan Halil Demirdağ, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) için sağlanan 6 aylık süre uzatımının sektörde önemli bir rahatlama sağladığını söyleyerek, "YEKDEM sayesinde Türkiye güneşte ilk 10 ülkeden biri olacak."  şeklinde konuştu..

Demirdağ, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, YEKDEM'den yararlanabilmek için santrallerin devreye girme tarihinin 6 ay uzatılmasına ilişkin değerlendirme yaptı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başladığı günden beri yenilenebilir enerji sektör dernekleri olarak ortak hareket ettiklerini bhatırlatan Demirdağ, salgının sektördeki tedarik zincirine ve santral inşa süreçlerine olumsuz etkilerini ilgili kurumlara ilettiklerini ve uzatma hakkı verilmesine yönelik talepte bulunduklarını dile getridi.

Bahse konu olan kararın yenilenebilir enerji sektöründe önemli bir rahatlama sağladığını belirten Demirdağ, "YEKDEM desteği Türkiye güneş enerjisi sektörünün son 5 yıldaki hızlı gelişiminde ana güç oldu. Türkiye bu dönemde güneşten elektrik üretiminde neredeyse sıfır noktasında başladı ve bu yılın ilk yarısı itibarıyla dünya ülkeleri arasında 12'nci, Avrupa ülkeleri arasında da 6'ncı sıraya yükseldi. YEKDEM sayesinde Türkiye güneşte ilk 10 ülkeden biri olacak." şeklinde konuştu.

Başkan Demirdağ, Türkiye'nin güneş enerjisinde bu noktaya YEKDEM'in sağladığı yatırımcı güveni ve öngörülebilirlik sayesinde ulaştığının altını çizdi, aynı zamanda artan yatırımlar ve yerli üretim desteği sayesinde güneş enerjisi sanayisinin her alanını kapsayan güçlü bir yerli tedarik zincirinin oluştuğunu ve sektörün çok ciddi sayıda istihdam sağladığını belirtti.

Demirdağ, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimine ve sanayisine sağlanan desteklerin ülkelerin enerji bağımsızlığı hedefine, istihdam artışına ve iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sunduğunu aktardı.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 17:31
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını