GÜNEŞ ENERJİSİNE 40 MİLYON DOLARLIK PROJE HEDEFLİYOR

EVCİL Solar Enerji Genel Müdür’ü Mustafa Evcil, “Biz geliştirdiğimiz sistem sayesinde müşterinin cebinden hiç para çıkmadan firmanın çatısına güneş enerji santrali kurabiliyoruz” dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİNE 40 MİLYON DOLARLIK PROJE HEDEFLİYOR
Endüstrideara

Dünya’daki ve Türkiye’deki enerji ihtiyacı gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle beraber, güneş enerjisi sistemlerinin evlerde kullanımı da yaygınlaşıyor. Bu kapsamda, TEİAŞ’ın açıkladığı verilere göre 2021 yılı şubat ayı itibariyle güneş enerjisinin, üretilen toplam elektrik enerjisi içindeki payı yüzde 3,39 oldu. Kurulu gücün, toplam elektrik enerjisi içindeki payı ise yüzde 7,03 oldu. Ayrıca veriler, 2021 şubat ayında üretilen enerjinin toplam elektrik enerjisi içindeki payının 2020’nin aynı ayına oranla yüzde 2,44’ten yüzde 4,09’a yükseldiğini ortaya koydu. Evcil Solar, bu kapsamda, 2020 yılında güneş enerjisine 3 milyon euro yatırım yaptı. 2021 yılında ise 40 milyon dolarlık proje hedefi bulunuyor.

ELEKTRİK FATURASINDAN YÜZDE YÜZ KAR 

Güneş enerjisine yatırım yapmanın hem karlı hem de Türkiye’nin enerji politikaları için çok önemli olduğuna dikkat Evcil Group bünyesinde bulunan EVCİL Solar Enerji şirketinin Genel Müdür’ü Mustafa Evcil, “Güneş enerjisi, sınırsız ve tükenmeyen bir enerji türü olup, yenilenebilir enerji kaynakları içinde de en düşük işletme maliyeti olması sebebi ile en büyük potansiyele sahip kaynaktır. Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında doğrudan elektrik üretimi vardır. Türkiye’nin coğrafi koşulları sayesinde güneş sistemleri her yere kurulabilme şansına sahip. Özellikle firmaların çatısı, yüzde 100 elektrik tasarrufunun yanında ek kazanç sağlanmasına da yardımcı oluyor. Kısaca firma hem elektrik faturası ödemiyor hem de nakit akışı sağlıyor. Firmalar ve bankalar firmanın durumuna göre bütçeye öz sermaye ya da kredi sağlayabiliyor. Biz bu sistemi bankalar aracılığıyla her firmaya yüzde yüz leasing sağlayacak bir modele getirdik. Bu sistem sayesinde müşterinin cebinden hiç para çıkmadan firmanın çatısına güneş enerji santrali kurabiliyoruz. Günümüzde enerjide bağımsızlık ekonomik bağımsızlık için en önemli adımdır.” diye konuştu. 


Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 07:31
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını