GÜNEŞ ENERJİSİNDE "TERAVAT ÇAĞI"

Küresel güneş enerjisi kurulu gücü, 2021 yılında ilave edilen 168 gigavatlık rekor kurulumla 2021 sonunda 940 gigavata ulaştı. Mayıs itibarıyla da "teravat" seviyesine geldi. 

GÜNEŞ ENERJİSİNDE "TERAVAT ÇAĞI"
Endüstri 40 Zirvesi

"Güneş Enerjisi Küresel Piyasa Görünümü" raporu SolarPower Europe tarafından hazırlandı ve Intersolar Avrupa Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı'nda açıklandı. Rapora göre küresel güneş enerjisinin toplam kurulu gücü mayıs itibariyle “teravat” seviyesine yükseldi. 2022 yılı sonunda ise 200 gigavat kapasite eklenecek.

YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM ETTİ 

Koronavirüs salgını nedeniyle tedarik zincirindeki aksamalara rağmen son 3 yıl içerisinde güneş enerjisindeki yatırımlar sürdü. Bu çalışmalar neticesinde küresel güneş enerjisi piyasasında kritik eşik aşıldı ve yeni bir döneme girildi. 2025 yılına kadar toplam kapasitenin 2,3 teravata ulaşması öngörülüyor. 2012 yılında güneş enerjisi kurulu gücünde 100 gigavatın aşılması kritik eşik olarak değerlendirilmişti.

“HEDEFE 3 YIL İÇERİSİNDE ULAŞILMASI BEKLENİYOR” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren SolarPower Europe Başkanı Aristotelis Chantavas, “Güneş enerjisinde "teravat çağı"na girildi. 2 teravatlık kapasite eşiğine 3 yıl içinde ulaşması hedefleniyor. Güneş enerjisi global anlamda en hızlı büyüyen ve gelişen kaynak olarak dikkat çekiyor. 2021 yılında 302 gigavatlık yenilenebilir enerji kapasitesi kurulumu gerçekleşti. Bunun 168 gigavatını güneş enerjisi oluşturuyor. Tüm dünya güneş enerjisinin iklim değişikliği ile mücadele başarılı olduğunu ve ülkelerin enerjide bağımsız olmasını sağlaması açısından önemli olduğunu gördü. Güneş enerjisi sıra dışı enerji fiyatlarının yaşandığı günümüzde bize biraz rahatlama sağlayacak." (AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 14:53
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını