banner1322
x

GOOGLE ENERJİ DE HEDEF YÜKSELTİYOR

Google, 10 yıl içerisinde tüm veri merkezlerinde ve ofislerinde sadece yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya hazırlanıyor.

GOOGLE ENERJİ DE HEDEF YÜKSELTİYOR
Endüstrideara

DERYA KUMTEPE - Google, 2030 yılına kadar tüm veri merkezlerinde ve ofislerinde kullanacağı enerjinin sadece yenilenebilir kaynaklardan kullanmaya hazırlanıyor. Hali hazırda yenilenebilir enerji alanında önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Google CEO'su Sundar Pichai de bunu "zorlayıcı hedef" olarak nitelendiriyor. 

GOOGLE'IN YENİLENEBİLİR ENERJİ HEDEFİ

Reuters'a röportaj veren Google CEO'su Sundar Pichai, enerjiyle ilgili hedeflerini açıkladı. Problemin çok büyük olduğuna işaret eden Pichai, birçok kişinin yol ve çözüm gösterilmeye ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Google’ın bu konuda gösterdiği çabalar olduğunun da altını çizen Pichai, Google'ın bu konuda çeşitli çabaları da bulunuyor. Örneğin Google geçtiğimiz yılda saatlik elektrik kullanımlarının yüzde 61'ini rüzgâr, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladı. Tabii yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma konusunda Google'ın tüm tesisleri benzerlik göstermiyor. Şirketin Oklahoma'daki veri merkezinin saatlik enerjisinin %96'sı karbonsuz kaynaklardan karşılanırken bu oran Singapur'daki tesisinde sadece %3'te kalıyor. Ancak şirket; gece için güneş enerjisi depolama, jeotermal kaynaklar ve güç tüketiminin daha iyi yönetimiyle aradaki farkı kapatabileceğini düşünüyor. Dünya genelindeki veri merkezleri ve kampüslerini 7 gün 24 saat karbonsuz çalışacak bir hale getirme konusunda çalışıyoruz. Ancak çok büyük lojistik zorluklar var. 2030 yılına kadar hedefimize ulaşmak konusunda kendimize güveniyoruz” dedi. 

Kaynak: Webtekno - Hasan Avcıoğlu
 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 11:22
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını