banner1339
x

GALATA WİND ENERJİ TALEPLERİ 15 NİSAN’DA TOPLAYACAK

Galata Wind Enerji, ‘Türkiye’nin ilk yeşil halka arzını’ gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Talep toplama tarihi ise 15 – 16 Nisan’da olacak.

GALATA WİND ENERJİ TALEPLERİ 15 NİSAN’DA TOPLAYACAK
Enerji Zirvesi

Yüzde yüz yeşil ve yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik enerjisi üreten Doğan Holding şirketlerinden Galata Wind Enerji A.Ş.’nin halka açılması için geri sayım başladı. Galata Wind Enerji A.Ş. tarafından düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiye göre talep toplama süreci 15 Nisan Perşembe günü başlayacak ve 16 Nisan Cuma mesai bitiminde sona erecek. Borsa İstanbul’da ise 22 Nisan Perşembe günü işlem görmeye başlayacak. Halka arzda, pay başına fiyat 5,06 TL olarak belirlendi. Galata Wind Enerji A.Ş.’ye ait payların yüzde 25’i arz edilecek. Ek satış hakkının kullanılması durumunda ise halka arz oranı yüzde 30’a çıkacak. Galata Wind Enerji A.Ş.’nin halka arzına Garanti BBVA Yatırım liderliğinde 30 üyeden oluşan bir konsorsiyum aracılık ediyor. ‘Türkiye’nin ilk yeşil halka arzı’ olacak olan Doğan Holding şirketlerinden Galata Wind Enerji A.Ş. yönetimi, halka arz başvurusunun SPK tarafından 8 Nisan 2021’de onaylanmasının ardından süreçle ilgili bilgi vermek amacıyla dijital bir basın toplantısı düzenledi. Gazeteci ve yazar Didem Eryar Ünlü’nün moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya konuşmacı olarak Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş, Galata Wind Enerji A.Ş. CEO’su Burak Kuyan, Garanti BBVA’nın Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı ile Finansman ve Sürdürülebilirlik alanlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ve Galata Wind’in halka arzında konsorsiyum liderliğini yapan Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü Utku Ergüder katıldı. 

“TÜRKİYE’NİN İLK YEŞİL HALKA ARZINI YAPIYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş yenilenebilir enerji şirketlerinin, yakın zamana kadar teknoloji şirketlerinin ekonomide ve piyasalarda oynadığı rolü üstlenerek yatırımcılar için en cazip varlıklar haline gelecek. Ayrıca yenilenebilir enerji üreten şirketler için önemli bir avantaj olacak. 61 yıllık geçmişe sahip Doğan Holding’de halka arzlar kurumsallaşma ve değer yaratma açısından her zaman çok önemli oldu. Geçmişte birincil ve ikincil olarak yapılan 6 halka arzın dışında bugün de Doğan Holding dahil 5 şirketimiz halka açık durumda. Doğan Holding olarak bugün 7 ayrı iş segmentinde faaliyet gösteriyoruz. Elektrik üretim segmenti altında faaliyet gösteren şirketimiz Galata Wind’in konsolide mali tablolarımızda ciro büyüklüğü yaklaşık %3’e denk geliyor. Fakat kârlılık olarak baktığımızda EBITDA’mızın %29’una denk geliyor. Bizim için en değerli, en kârlı ve en çok nakit üreten şirketlerimizin başında geliyor. Bunun yanında sürdürülebilirlik konusu da Doğan Holding'in en öncelikli konularından biri. Galata Wind Enerji A.Ş. de bu önceliğin en önemli yansımalarından. Galata Wind’in portföyü, iş modeli ve verdiği taahütlerle birlikte Türkiye'nin ilk yeşil halka arzını yapıyor olması iş ve ekonomi dünyasında ayrı bir önem taşıyor” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 13:53
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını