banner1322
x

Fluke MDA-550 ile motor sürücü sorunlarını kolayca çözüyor

Fluke MDA-550 ile motor sürücü sorunlarını kolayca çözüyor ve daha az cihazla daha fazla işlem yapma olanağı sağlıyor.

Fluke MDA-550 ile motor sürücü sorunlarını kolayca çözüyor
Robot Zirvesi

Motor sürücüleri her yerde karşınıza çıkabilir. Motorun hızını uygulamanın hızına ve ihtiyaçlarına uygun hale getirmek çok önemlidir. Bilinen motor sürücüleri arasında değişken hızlı sürücüler (VSD), değişken frekanslı sürücüler (VFD) ve ayarlanabilir hızlı sürücüler (ASD) yer almaktadır. Motor sürücülerin arkasında pompa, fan, kompresör ve diğer motor tahrikleri perde arkasında önem teşkil etmektedir. 

DANFOSS İLE İŞ ORTAKLIĞI KURULDU 

Danimarka’nın büyük sanayi şirketlerinden biri olan Danfoss, ticari ısıtma-soğutma sistemleri, hidrolik, motor sürücüsü üretimi gerçekleştiriyor. 50 yıldır bu alandaki çalışmalarına devam eden Danfoss, dünya çapında milyonlarca motor sürücü kurulumu gerçekleştirdi. Danfoss, yakın zamanda yeni Fluke MDA-550 Motor Drive Analyzer (Motor Sürücü Analiz Cihazı) ürününü test etmek için Fluke ile iş ortaklığı kurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Danfoss Drives Bölümü Teknoloji Geliştirme Grubu Proje Müdürü Norbert Hanigovszki, “Sahadaki motor sürücü uygulamalarında sorun giderme ve destekleme işlemlerindeki uzmanlığıyla yardım etmesi için sıklıkla ihtiyaç duyuluyor. 16 yıldır şirkette çalışan Hanigovszki, elektrik mühendisliği alanında lisans ve lisansüstü diplomasına, ayrıca EMC (Elektromanyetik Uyumluluk) ve güç elektronikleri alanında doktora diplomasına sahip. Günümüzde bir servis çağrısı için bir sahaya gittiğinizde nereye bakacağınızı veya araştırmaya nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız muhtemelen yanınızda bir multimetre, bir osiloskop ve bir güç analiz cihazı götürürsünüz" diyor. 

DAHA AZ CİHAZLA DAHA FAZLA İŞLEM İMKANI 

Daha az cihazla daha fazla işlem imkanı sunulduğunu belirten Hanigovszki, motor sürücü analiz cihazının pek çok şeyi değiştirdiğini söylüyor. Hanigovszki, sorunları giderme işlemi için yeterli performans sunduğunu, talimatlar sayesinde cihazdan yardım alındığını, ölçmek istediğiniz bilgileri gösterdiğini dile getiriyor.    MDA-550 ürününde sürücü girişi, DC barası, dalgalanma, sürücü çıkışı, motor girişi ve motor şaft gerilimi dahil olmak üzere tüm temel testler için yönlendirici talimatlar bulunuyor. 

Teknisyen bir test seçtiğinde:

•    Gerilim ve akım görselleri gösteriliyor. Değişken frekanslı sürücüye bağlanma işlemini kolaylaştırmak için adım adım yönergeler sağlanıyor. 
•    Ayarlanmış ölçüm profilleri, seçilen test prosedürüne bağlı olarak verileri topluyor ve karmaşık yapılandırma işlemlerine ihtiyacı azaltıyor. 
•    Dahili rapor yazma özelliğiyle tüm teknisyenler profesyonel raporları bulunduğu ve bırakıldığı haliyle oluşturabiliyor.

İŞ BİTİRİCİ UYGULAMA NEDİR?

İş bitirici uygulama ile ilgili bilgi veren Hanigovszki, tüm motor sürücü analiz testlerinin önemli olduğunun altını çizerek şu bilgileri paylaşıyor. “Fluke MDA ürününde bulunan iş bitirici uygulama, motor yataklarındaki elektriksel deşarjı kontrol edebilen motor şaft gerilimi test işlevi bulunuyor. Sorun gidermek için nitel ve nicel bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekiyor. Bu sayede yataktaki deşarj analiz edilebiliyor. Bu da deşarjın büyüklüğünü görmek istediğiniz anlamına geliyor. Çünkü deşarj ne kadar büyükse, hasarda o kadar fazla oluyor. Ayrıca deşarjın ne kadar sıklıkla meydana geldiğini de bilmek gerekiyor. Çünkü deşarj sıklığına göre hasar o kadar artıyor, yataklar da bir o kadar eskiyor.  Hızlı dönen bir motor şaftını ölçmek zor ve riskli olabilir. MDA-550'nin şaft gerilim probu, küçük bir iletken fırça kullanarak motor şaftlarına elektriksel bağlantılar yapmanın güvenli ve kolay bir yolunu sunar. MDA-550'ye özgü olan bu test, menüden doğrudan ulaşılabilir önceden ayarlanmış bir test rutini içerir, topraklama işlemi ve gerilim ile akıma bağlanmayı eksiksiz olarak gösterir. Motor sürücü 

HARMONİK ANALİZİNİN ÖNEMİ

Hanigovszki, yalnızca sürücünün dışından motora doğru gerçekleşen olaylara değil, sürücünün ızgara tarafına ve sürücünün besleme ızgarasına nasıl etki ettiğine de bakılması gerektiğini vurguluyor. Motor sürücü analiz cihazı, sürücü girişinde harmonik analiz işlemi gerçekleştirebilir. Motor sürücüleri, diğer elektrikli cihazlarda sorunlara neden olabilecek harmonik bozulmalara yol açabilir. Hanigovszki, "MDA 550 ile, ızgarayı harmoniklerle aşırı yüklediğiniz durumlarda sizi göstergelerle uyaran bir aracınız oluyor. Harmonikler genel olarak güç elektroniklerinin ikincil etkisidir" diyor ve ekliyor: "Çünkü güç elektronikleri, şebeke elektriğinden sinüzodial olmayan akım çekmeye eğilimlidir ve analiz cihazı, ızgara üzerindeki etkiyi değerlendirmek için kullanılabilir."

RAPORLARI KOLAYCA OLUŞTURMA İMKANI

Fluke MDA-550’nin dahili rapor oluşturucu özelliği bulunuyor. Bu sayede veri kolayca toplanıyor, test raporları oluşturuluyor, 100 adede kadar son ekran saklanıyor ve yeniden oynatılmasına imkan sağlıyor. Hanigovszki, "Sahada çalışırken yalnızca kısa bir süre görünüp kaybolan bir hata gördüğünüzde 'Keşke bu hatayı yakalayabilseydim veya kaydedebilseydim' diyeceğiniz durumlarla karşılaşabiliyorsunuz." diyor.  Tekrar oynatma düğmesine basılmasının yeterli olduğunu belirten Hanigovszki, dikkatinizi çeken bir şey gördüğün zaman geri dönüldüğünü de belirtiyor. "Tekrar oynatma düğmesine basmanız yeterli; daha sonrasında araştırma için dikkatinizi çeken şeyi gördüğünüz zamana geri dönebiliyorsunuz." Bu cihazı kullanabilecek teknisyenler hakkında konuştuğumuzda Hanigovszki, cihazda bulunan, teknisyenlerin motor sürücülerini doğru bir şekilde ölçmesine yardımcı olacak sihirbazlar ve şemalar sayesinde bu cihazı kullanacak teknisyenlerin sürücüler konusunda uzman olmalarının şart olmadığını belirtiyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 14:59
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını