FİLYOS LİMANI TÜRKİYE'NİN YENİ ENERJİ ÜSSÜ OLACAK

Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi Fatih'in keşfettiği 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi Filyos'ta karaya çıkacak.

FİLYOS LİMANI TÜRKİYE'NİN YENİ ENERJİ ÜSSÜ OLACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin Filyos’ta karaya çıkacağını açıkladı. Filyos, bu gelişmeden sonra Türkiye’nin enerji üssü olacak. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir ve GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, bu gelişmenin Zonguldak ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını öngördüklerini açıkladı. 

“ZONGULDAK ÜLKE EKONOMİSİNE CAN VERECEK” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, “Zonguldak, taş kömürüyle Türkiye'nin sanayi devriminin gerçekleştirilmesinde önemli bir oynayan ilimizdir. Ayrıca ekonomik büyüme noktasında da önemli katkılar sağlamıştır. Zonguldak, şimdi de yeni yapılan doğal gaz keşfiyle birlikte ülke ekonomisine can verecek. Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir rol oynayacak.” dedi.  Doğal gaz rezervinin karaya çıkarılmasıyla ilgili olarak keşfin yapıldığı ilk günden beri iki alternatif üzerinde duruluyordu. Biz Zonguldak’ın ve Filyos’un en güçlü adaylardan biri olduğu fikrini beyan etmiştik. Bakanımız yılın son güzel müjdesini verdi. 25 milyon tonluk dev limanımız faaliyete geçme aşamasına zaten gelmişti. 25 milyon tonluk limanımızın hemen arkasında 6 bin dekar büyüklüğe sahip endüstri bölgesi alanımız yer alıyor. Doğal gazın karaya bağlantı noktasında muhakkak kurulacak rafinaj tesisleri, buna bağlı gelişecek yan sanayiyle birlikte Zonguldak'taki yerel ekonomimize de ciddi katkıların geleceğini öngörüyoruz." dedi. 
 

YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını