EZİNE’YE YENİ ENERJİ TESİSİ YATIRIMI

Doğanlar Yatırım Holding’e bağlı Biotrend, Ezine bölgesine yepyeni bir tesis kurmaya hazırlanıyor. Bu tesis sayesinde hem bölgeye değer katmayı hem de istihdamı artırmayı hedefliyor.

EZİNE’YE YENİ ENERJİ TESİSİ YATIRIMI
EndüstrideAra - Haber Detay

Alternatif enerji üretimi konusunda Doğanlar Yatırım Holding bünyesinde faaliyet gösteren Biotrend, yeni tesis kurmayı planlıyor. Biotrend, Ezine’de hayata geçecek olan proje ile hem bölgeye değer katmayı hem de istihdamı artırmayı hedefliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Doğanlar Yatırım Holding Enerji Grubu Başkanı İlhan Doğan, “Türkiye, iklim ve coğrafi konum açısından alternatif enerji alanında önemli bir potansiyele sahip. Ezine’de hayata geçecek proje kapsamında tamamı orman atıkları olmak üzere biyokütle miktarının toplam 271.000 ton/yıl, yakıt depolama alanının da 40.000 ton kapasiteye sahip olacak şekilde planlanıyor.” dedi.   

10 ENERJİ TESİSİ DAHA AÇACAK 

Biotrend, Malatya, Sivas, İskenderun, İnegöl, İzmir-Harmandalı, Balıkesir ve Uşak olmak üzere 7 şehirde aktif tesisine ek olarak 10 yeni tesis daha açmayı planlıyor. Biotrend bu sayede toplam 17 noktada istihdama katkı sağlamayı planlıyor. Biotrend, açmayı planladığı yeni tesisler için Ezine başta olmak üzere Malatya-Kapıkaya, İzmir-Menderes, İzmir-Bergama, İnegöl, Giresun, Aksaray, Aydın ve Çan bölgelerini belirledi. 

EZİNE TESİSİ 54.237 M2 ALANA KURULACAK 

Yatırımın detaylarıyla ilgili bilgi veren Doğanlar Yatırım Holding Enerji Grubu Başkanı İlhan Doğan, “Türkiye’nin iklim ve coğrafi konum açısından alternatif enerji konusunda önemli bir potansiyeli bulunuyor. Ezine projesinde hammadde olarak biyokütle miktarının tamamı orman atıklarından karşılanacak. Toplam 271.000 ton/yıl olduğu, yakıt depolama alanının da 40.000 ton kapasiteli şekilde planlanıyor.  Depolamanın düzenli yığma şeklinde yapılacak ve depolama alanının büyüklüğü 13 bin m2 olacak. Kazanda üretilen buharın, türbine yollanarak güç üretimi sağlayacak ve her türbin en fazla 15 MWe elektrik üretecek” dedi. 

İLK YATIRIM MALİYETİ 200 MİLYON TL 

Yatırımla ilgili maliyetler hakkında da bilgi veren Doğan, ilk yatırım maliyetinin 200 milyon TL olduğunu altını çizdi. Detayları şu sözlerle anlattı: “Ezine tesisi için ilk olarak 200 milyon TL yatırım maliyeti, sonrası ise 600 milyon TL değerinde bir yatırım öngörüyoruz. Türkiye Enterkonnekte sistemine her bir ünite ile 15 MWe sağlanması planlanıyor. Santralin 7.500 saat/yıl çalışmasıyla 208.500 kWh (31 MWe için üretim miktarı) üretim bekleniyor. 1 MW’lık tesis, 30.06.2021 tarihinde devreye girecek. 15 MW lık ilk tesisin 30.12.2021 tarihinde tamamlanması öngörülürken, tesisin 200 kişilik bir istihdam yaratması söz konusu olacak.” 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 14:11
YORUM EKLE

AEMOT

Aha

Dergiler