banner1339
x

EÜAŞ'IN HES’LERİNE YERLİ OTOMASYON SİSTEMİ

EÜAŞ’a bağlı tüm hidroelektrik santrallerinde yerli otomasyon sistemleri kullanılacak ve 600 milyon doların ülkede kalması sağlanacak.

EÜAŞ'IN HES’LERİNE YERLİ OTOMASYON SİSTEMİ
Endüstri 40 Zirvesi

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) bünyesinde faaliyet gösteren hidroelektrik santralleri, yerli otomasyon sistemleri kullanılacak. Konuyla ilgili bilgi veren Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz, “Yerli otomasyon sistemimiz sayesinde elektrik santralleri bazında 600 milyon dolar değerindeki bütçenin Türkiye’de kalmasını sağlayacak. 2022 ve 2023 yılında tüm EÜAŞ santrallerine bunu uygulayacağız. Sisteme siber saldırı yapılacak hiçbir kapı kalmadı. Bizim dışımızda sisteme başkasının girmesine imkan yok" dedi. 

2020 YILINDA 5 SANTRALDE UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

2020 yılı içerisinde Sarıyar, Hirfanlı, Sır, Berke ve Seyhan hidroelektrik santrallerinde bu sisteme geçileceğini belirten Alagöz, detayları şu sözlerle anlattı: “2022 ve 2023'te tüm EÜAŞ santrallerine yerli otomasyon sistemini uygulamaya başlayacağız. Güvenlik noktasında evinizin anahtarı vardır, açıp girersiniz. 'Acaba başkasında anahtar var mı? Evin başka kapısı var mı?' diye düşünüyorsanız güvende değilsinizdir. Oluşturduğumuz kontrol sistemiyle anahtarlar sadece biz de olacak. Gizli ve arka kapısı yok. Dolayısıyla 'acaba' dediğimiz bir yerimiz kalmadı. Güvenliğimiz açısından sisteme siber saldırı yapılacak hiçbir kapı kalmadı. Bizim dışımızda sisteme başkasının girmesine imkan yok." dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını