ETİ ALÜMİNYUM İKİ YENİ GES KURACAK

Eti Alüminyum, Seydişehir’deki üretim tesislerinin arazisinde bulunan güneş enerji santrallerine (GES) iki santral daha ekleyecek.

ETİ ALÜMİNYUM İKİ YENİ GES KURACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Cengiz Holding bünyesinde yer alan iştirak firmalarından Eti Alüminyum; "temiz ve yeşil alüminyum" hedefiyle, entegre üretim tesislerinin bulunduğu Seydişehir’de, iki yeni güneş enerji santrali kurmaya hazırlanıyor.

Toplam 58,8 MW kurulu gücü bulunan Eti-1 ve Eti-2 GES'e 104,3 MW’lik Eti-3 ve Eti-4’ü ekleyecek olan firma, böylece üretimde kullandığı elektriğe eşdeğer elektriği, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmiş olacak.

"HEDEFİMİZ YEŞİL ALÜMİNYUM"

Seydişehir’de yılda 80 bin ton alüminyum ürettiklerini kaydeden Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, “Alüminyum üretimindeki en önemli süreç olan elektrolizhanede kullanılan elektrik, üretim maliyetlerinin de çok önemli bir kısmını oluşturuyor. Karbon ayak izimizi düşürmek için bu elektriğin yeşil enerjiden sağlanması, Türkiye’de madenden son ürüne kadar entegre üretim yapan tek şirket olan Eti Alüminyum’un öncü konumunu da pekiştirecek. Güneş enerji santrallerimizin yanı sıra Oymapınar Hidroelektrik Santralimizle birlikte, tükettiğimiz miktarda elektriği, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretme kapasitesine sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Sanayi üretiminin özellikle gelişmiş ülkelerde sürdürülebilirlik ve ekolojiyle birlikte yürüdüğünü vurgulayan Arkan, "Bir yandan iyi hava kalitesini korumayı hedeflerken geleceğimize yatırım yaparak üretimde sürdürülebilir ve temiz enerji kullanımını destekliyoruz. 40,3 MW kurulu gücü bulunan Eti-3 santralimizi mayıs ayında, henüz çok yeni kurulum iznini aldığımız 64 MW’lik Eti-4 santralimizi de yılın sonunda tamamlamayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde mevcut mevzuatların izin verdiği ölçüde yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimimizi artırmak, çeşitlendirmek ve sıfır karbon hedefimize ulaşmak istiyoruz." dedi.

116 BİN HANENİN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYABİLECEK GÜÇTE

Eti Alüminyum Seydişehir Entegre Tesislerinde 2022 sonunda sayısı dörde çıkacak santrallerin sahip olduğu 163 MW’lik kurulu güç, 116 bin hanenin ihtiyacını karşılayabilecek elektriği üretecek. Halihazırda 145 bin 350 adet olan güneş paneli de iki santralin tamamlanmasıyla birlikte 378 bine çıkacak. İki santralin yapımı da diğerleri gibi grup şirketi Cengiz Enerji tarafından gerçekleştirecek.

Sürdürülebilir üretimi faaliyetlerinin temeline koyan firmanın Seydişehir işletmelerinde, düşük gaz salımı için özelleştirme sonrası yapılan çok ciddi yatırımlar sayesinde AB’nin belirlediği orandan yüzde 50 daha düşük gaz salımı seviyesine ulaşıldı. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 11:19
YORUM EKLE

Kontek

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını