banner1322
x

ETİ ALÜMİNYUM, ENERJİDEN GELEN EMİSYONU SIFIRLADI 

Oymapınar Hidroelektrik Santrali’ni YEK-G sistemine dahil eden Eti Alüminyum, 2022 yılının ilk 6 ayında, enerjiden gelen emisyonunu sıfırladı. Eti Alüminyum “yeşil alüminyum” hedefindeki en önemli fazı sonuçlandırdı. 

ETİ ALÜMİNYUM, ENERJİDEN GELEN EMİSYONU SIFIRLADI 
Enerji Zirvesi

Eti Alüminyum, iklim kriziyle mücadele kapsamında sera gazı emisyonlarına ilişkin tedbirleri hayata geçiriyor.  Bu kapsamda ‘Yeşil alüminyum’ olarak bilinen düşük karbonlu alüminyum üretimi için önemli adımlar atıyor. Eti Alüminyum, son olarak Oymapınar Hidroelektrik Santrali’ni, Yenilenebilir Enerji Kaynak Garantisi (YEK-G) sistemine dahil etti. Bu sayede tükettiği elektriğin yüzde 60’ını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladığı belgeledi. Konya Seydişehir’de Türkiye’nin tek birincil alüminyum entegre tesisine sahip Eti Alüminyum, YEK-G belgeleri ve yıl içinde devreye alınan GES yatırımlarıyla 2022’de yakaladığı sıfır emisyonu devam ettirmeyi hedefliyor. Ayrıca güneş enerji santralleri projelerini 2022 yılı sonuna kadar tamamlamayı amaçlıyor. 

‘HEDEFİMİZ, YEŞİL ALÜMİNYUM’

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Eti Alüminyum A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Arkan, “Yeşil alüminyum hedefimize ulaşmak amacıyla çok önemli adımlar attık. Öncelikle yapılan ikili anlaşmalarla 2021 yılındaki enerjiden gelen emisyonlarımızı yüzde 50 oranında düşürdük. 2022 yılında ise Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) tarafından verilen YEK-G sertifikaları ve yıl içinde devreye aldığımız güneş enerji santralleri (GES) yatırımları ile ilk 6 ayda enerjiden gelen emisyonları sıfırladık. Güneş enerji santrali yatırımlarımızı ise 2022 yılının sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Alüminyum üretiminde elektrik tüketimleri yükseldi. Tüm dünyada alüminyum sektöründe emisyon oranlarının önemli bir kısmını enerji oluşturuyor. Bu sebeple yeşil alüminyum hedefimizin bizim için önemli olduğunu ve hedefimize çok yaklaştığımızı söyleyebilirim” dedi. 


YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını