banner1322
x

ESCON ENERJİ ENERGY EYE IOT PLATFORMUNU ANLATACAK

Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi katılımcılarından ESCON Enerji, son olarak dijitalleşme odağı doğrultusunda geliştirdikleri Energy Eye adındaki IoT platformunu anlatacak.

ESCON ENERJİ ENERGY EYE IOT PLATFORMUNU ANLATACAK
Robot Zirvesi

ESCON Enerji Genel Müdürü Onur Ünlü hem yeni dönemde hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi hem de Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi’nde anlatacaklarını paylaştı. Ünlü, “Artan enerji maliyetleri ve yüksek enerji kullanımının gezegenimize verdiği zararın geri dönüşü zor noktalara gelmesi, sürdürülebilir enerji yönetimine yönelik farkındalığı artırıyor. Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi, iş dünyasının bu alandaki gelişmeleri görmesi için önemli bir fırsat” dedi. 

2021 yılı ilk yarısını değerlendirerek 2. yarısı için gündeminizde neler var, anlatır mısınız? Yakın dönemde hayata geçirdiğiniz ve üzerinde çalıştığınız (varsa) proje/yatırımınızı ve çıktılarını paylaşır mısınız?

Bu yıl özellikle uluslararası kuruluşların Türkiye’deki işletmelerinde gerçekleştirdiğimiz çok sayıda başarılı verimlilik artırıcı projenin referansı ile yurt dışındaki hizmetlerimizi artırmaya başladık. Dünyanın lider süt ve süt ürünleri üreticisi Lactalis firmasının Ukrayna Mykolaiv fabrikasındaki soğutma sisteminin revizyonunu tamamlayarak fabrikanın toplam enerji tüketiminin yüzde 12 azaltılmasını sağladık. Yine yurt dışında, Katar Çevre ve Enerji Araştırma Enstitüsü için geleneksel yöntemlere göre yüzde 45 daha az enerji harcayarak, deniz suyunu arıtan bir sistem kurduk. Önümüzdeki dönemde de Türkiye’deki liderliğimizi sürdürürken yurt dışındaki pazar payımızı ve operasyonlarımızı büyütmeye odaklanacağız. Yurt dışındaki ilk ofisimizi geçen yıl Dubai’de açmıştık. Aktif olarak çalıştığımız Ukrayna ve Rusya’da da ofis açmaya yönelik değerlendirme sürecindeyiz. ESCON Enerji olarak 2020 yılında ciro olarak yüzde 100 büyüdük. Bu büyümeyi istikrarlı bir şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz. 

5-7 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi ve Sergisi’nde hangi ürün-hizmet ve uygulamalarınızı gündeme taşıyacaksınız? Zirve’ye özel ziyaretçilerinizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Geçtiğimiz Nisan ayında Kamuda Enerji Performans Sözleşmelerine İlişkin Tebliğ’in Resmi Gazete’de yayımlanması özel sektörü de harekete geçirdi. Çünkü EPS bir kuruş dahi yatırım bütçesi ayırmadan, yalnızca sağlanacak tasarruflardan pay ödeyerek işletmeleri enerji verimli hale getiriyor. 2008 yılında Türkiye’nin ilk EPS’sini gerçekleştiren ve günümüz itibarıyla 6’sı Dünya Bankası tarafından finanse edilen 25 sözleşme ile sektörde açık ara lider konumda bulunan bir şirket olarak, zirve ziyaretçilerine bu hizmetimizi daha yakından tanıtmayı hedefliyoruz. 

ESCON olarak, enerji verimliliğinde çok önemli bir adım olan soğutma sistemi yenileme projelerindeki gücümüzü Türkiye ve çevre ülkeler temsilciliğini yürüttüğümüz, dünyanın en verimli soğutma gruplarını üreten Mitsubishi Heavy Industries firmasından alıyoruz. Mitsubishi’nin soğutma grupları ile ESCON’un sistem tasarım yeteneklerinin birleştirdiğimiz hizmetimiz de zirvede olacak. 

Son olarak dijitalleşme odağımız doğrultusunda geliştirdiğimiz Energy Eye adındaki IoT platformumuzu tanıtacağız. İşletmelerin enerji ve proses verimliliğini sürekli gözetim altında tutan Energy Eye ile verimsizlikler ve arızalar oluşmadan önleniyor, uygulanan projelerin getirileri doğrulanıyor, anahtar performans göstergelerinin ve toplam ekipman etkinliklerinin takibi sağlanıyor. 

Zirve’den beklentilerinizi ve genel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Artan enerji maliyetleri ve yüksek enerji kullanımının gezegenimize verdiği zararın geri dönüşü zor noktalara gelmesi, sürdürülebilir enerji yönetimine yönelik farkındalığı artırıyor. Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi, iş dünyasının bu alandaki gelişmeleri görmesi için önemli bir fırsat. Öte yandan sektör pandemi dolayısıyla uzun süredir bir araya gelememişti. Bu zirve sektör temsilcilerinin hem birbirleriyle hem de mevcut ve potansiyel müşterileriyle bir araya gelmesini sağlayacak. Emeği geçen herkesi tebrik ediyor, keyifli bir zirve diliyorum. 
 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını