ESAS GAYRİMENKUL’ÜN GES PROJESİ FAALİYETE GEÇTİ

Esas Gayrimenkul, 17 Burda AVM’nin çatısına kurduğu GES’ni tamamladı. 22 bin m² alanda 3 MWp kurulu güce sahip olan sistem, Türkiye’de ticari gayrimenkuller arasında bugüne kadar kurulmuş en büyük GES sistemi oldu.

ESAS GAYRİMENKUL’ÜN GES PROJESİ FAALİYETE GEÇTİ
Endüstrideara

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım şirketlerinden Esas Gayrimenkul, 17 Burda AVM’nin çatısına “Yap İşlet” modeliyle kurduğu Güneş Enerjisi Santrali’ni (GES) tamamladı. Şirketin sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ilk olarak Çanakkale’de bulunan 17 Burda AVM’de kurulan sistem 22 bin m² alanda 3 MWp kurulu güçle Türkiye’de ticari gayrimenkuller arasında bugüne kadar kurulmuş en büyük GES sistemi oldu.

AVM’NİN TOPLAM ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 30’U KARŞILANABİLİYOR

Çanakkale’deki güneş verimliliği ve binanın mimari yapısı dikkate alınarak hayata geçirilen proje kapsamında 17 Burda AVM’de kurulan GES sisteminde, I-REC (International Renewable Energy Certificate) sertifikalı enerji üretiliyor. Üretilen enerji sayesinde, AVM’nin toplam elektrik tüketiminin yüzde 30’u ve anlık olarak AVM’nin güç ihtiyacının tamamı karşılanabiliyor. Kurulan sistemle aynı anda 856 evin tükettiği enerjinin karşılanmasına, 701 ton atığın geri dönüştürülmesine ve 1.025 ton kömürün yakılmasına eş değer enerji üretiliyor. Üretilen enerjiyle toplam 2.051 ton karbonun doğaya salınımı engelleniyor.


“01 BURDA, 39 BURDA VE 41 BURDA AVM’DE DE GES SİSTEMLERİ KURACAĞIZ”

Esas Gayrimenkul Varlık Yönetimi Lideri Nevzat Yavan, sürdürülebilir bir gelecek adına başlattıkları bu önemli projede, ilk GES sistemlerini kurmuş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "17 Burda AVM’de kurduğumuz bu sistemle AVM’nin toplam elektrik tüketiminin yüzde 30'unu karşılayabileceğiz. 2022 yılı içerisinde 01 Burda, 39 Burda ve 41 Burda AVM’de de GES sistemleri kuracağız. Böylece bu AVM’lerimiz toplamda 7 MWp kurulu güce sahip olacak. Adı geçen 4 Burda AVM’sinin toplam ortak alan tüketiminin yüzde 72’sini IREC sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağız, 2030’a kadar bu oranı portföy genelinde yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu 4 AVM’mizin tamamında GES sistemi faal olduğunda yaklaşık 2.140 evin tükettiği enerjiyi karşılayabilecek ve 5.128 ton karbonun doğaya salınımını engelleyecek. Esas Gayrimenkul olarak, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlarken sektörümüze ilham vermeye devam edeceğiz" dedi. 
 

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını