banner1322
x

EŞARJ 495 ADET YÜKSEK HIZLI ŞARJ İSTASYONU KURACAK 

Eşarj, Türkiye’de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak için başlatılan “Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Programı” kapsamında 53 ilde, 495 adet yüksek hızlı şarj istasyonu kurmaya hak kazandı. 

EŞARJ 495 ADET YÜKSEK HIZLI ŞARJ İSTASYONU KURACAK 
Endüstrideara

Türkiye’de elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması ve hızlı şarj istasyonu yatırımını teşvik etmek amacıyla Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Programı hayata geçiyor. Eşarj bu kapsamda 300 Milyon TL’lik yatırım yapmayı hedefliyor ve Türkiye’nin dört bir yanında var olan şarj ağına ek olarak 495 adet yüksek hızlı şarj istasyonu kurmayı planlıyor. Bu yatırım ile 2030 yılının sonuna kadar toplam 418 Milyon kWh ilave elektrik satışı ve şarj işlemleriyle birlikte 598 milyon kg CO2 gazının salımının önüne geçilmesi öngörülüyor. Bu rakam 37 milyon ağacın temizleyebileceği CO2 miktarının oluşmasına engel olacak. 

"ELEKTRİKLİ ARAÇ EKOSİSTEMİNİN ÜLKEMİZDEKİ OYUN KURUCUSU BİZ OLACAĞIZ"

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı ve Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar: “Küresel iklim değişikliğinin tehlikeleri daha belirgin hale geliyor. Tehlike arttıkça hem yatırımcıların hem tüketicilerin hem kanun yapıcıların hem de şirketlerin net-sıfır emisyona geçişiyle ilgili beklentileri artıyor. Türkiye’nin lider ve en büyük elektrik dağıtım ve perakende satış şirketi olarak, bütün bu gelişmelere proaktif bir yaklaşımla cevap veriyoruz. Bu kapsamda pek çok projeyi ve yatırımı uygulamaya alıyoruz. Türkiye’nin ilk ve en hızlı elektrikli araçlar şarj istasyonuyla Eşarj, Türkiye’nin geleceğine duyduğumuz güvenin bir karşılığı olarak ortaya koyduğumuz en önemli projelerimizden biri olarak öne çıkıyor. Emobilite alanında Türkiye’ye ilk yatırım yapan ve ortaya vizyon koyan bir şirket olmaktan dolayı çok mutluyuz. Türkiye’de 2030 yılına geldiğimizde Mobilite Araç ve Teknolojileri Stratejik Hedefler ve Yol Haritası Taslağı’na göre elektrikli araç satışlarının pazar payının yüzde 35’e, elektrikli araç parkının 2,5 milyona, kamuya açık şarj soket sayısının 250 bin seviyelerine yükselmesi bekleniyor. Eşarj olarak bizde 2030 yılına geldiğimizde Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonları ekosisteminin yanı sıra dünya ekosistemine de yarar sağlayacak adımların öncüsü olmak ve bu ekosistem içerisinde oyun kurucu şirketler arasında yer alma hedefiyle çalışıyoruz. Bu yatırımlar ile Türkiye’de elektrikli araç ekosistemi içerisinde iddiamızı ortaya koymuş oluyoruz. Bakanlığımızın başlattığı programın açıklanan sonuçları ile çok kısa zaman içerisinde yüksek hızlı istasyonlarımız ile birçok noktada verimli, güvenli, teknoloji odaklı ve sürdürülebilir geleceğe hizmet eden istasyonlarımızı Elektrikli Araç kullanıcıları ile buluşturacağız.’’
 

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını