ERZURUM’DA KIŞIN DA DOMATES ÜRETİLECEK

Jeotermal kaynaklar sayesinde kışın da domates üretmeye hazırlanan Erzurum, termal kaynak ve biyokütlesel atıkları kullanacak.

ERZURUM’DA KIŞIN DA DOMATES ÜRETİLECEK
Robot Zirvesi

Kışın çetin geçtiği Erzurum'da termal kaynak ve biyokütlesel atıklarla her mevsim domatesin üretilebileceği seraların kurulumuna başlandı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, "Bu proje ile termal kaynak ve biyokütlesel atıkları kullanacağız. Bu sayede yılın tamamında domates üretimi yaparak istihdam alanı oluşturacağız" dedi. 

TARIMSAL ÜRETİMDE ÇEŞİTLİLİK SAĞLANACAK 

Projenin Erzurum’a sağladığı avantajlarla ilgili bilgi veren Orhan: “Bu yatırım ile hem tarımsal üretim konusunda çeşitlilik elde edilecek hem de çevre koruma altına alınacak. İlçede yıllık 70 bin tonun üzerinde evsel bağ bahçe ve tarımsal atık oluşuyor. Proje kapsamında termal kaynak ile biyokütlesel atık kullanılacak ve yılın tamamında domates üretimi gerçekleştirilecek. Ayrıca istihdam sağlanacak. Bahse konu atıkları önce toplayıp ardından kuracağımız sistemle enerjiye dönüştürecek ve son olarak da bu enerjiyi yine seralarımızı ısıtmak için kullanacağız. Kışın çok soğuk günlerinde şayet termal sularımız seraları ısıtmak için yeterli gelmezse o zamanlarda da bu enerjiyi kullanacağız. Böylece hem örtü altı üretimimize süreklilik kazandırmış hem de domates üretimi için ihtiyaç duyulacak ısı ve nem ortamını oluşturarak seralarımızı üretime elverişli hale getireceğiz” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 15:45
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını