ERZİNCAN'A 6 MW'LIK GES KURDU

Erzincan’da yaşayan bir kimya mühendisi, tarıma elverişsiz 100 dönümlük arazi üzerine güneş enerji santrali kurdu. 3 bin 600 hanenin enerji ihtiyacını karşıladı.

ERZİNCAN'A 6 MW'LIK GES KURDU
Endüstri 40 Zirvesi

Erzincan'da yaşayan bir kimya mühendisi olan İlker Taştan, tarıma elverişsiz 100 dönümlük arazi üzerine güneş enerji santrali kurdu. Taştan, bu proje sayesinde 3 bin 600 hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak oranda elektrik üretti. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Taştan, “Özellikle kış mevsiminin ağır yaşandığı bölgede, bilinenin aksine güneş ışınlarının elektrik üretimi açısından yüksek verime sahip. 3 yıl önce bu yatırımla ilgili çalışmalara başladım. Burada 100 dönümlük elverişsiz tarım arazisi üzerine 6 megavatlık güneş enerjisi santrali kurduk. Yılda yaklaşık ortalama 10 milyon 500 bin kilovatsaat elektrik üretiyoruz. Bu projenin yatırım bedeli 8 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi. 

GÜNEŞ PANELLERİ ÇEVRECİ BİR ÖZELLİĞE SAHİP

Ürettikleri elektrikle ortalama 3 bin 600 evin elektrik ihtiyacını karşılandığını ifade eden Taştan, güneş enerjisinin çevre bir kaynak olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin karbon emisyonunu azaltmak için Kyoto Protokolü'ne imza attığını dile getiren Taştan, "Bu anlamda biz de yıllık 500 bin ağacı kurtarmış oluyoruz ve sera gazı salınımına da olumlu anlamda katkı sunmuş oluyoruz. Güneş enerjisi santralinde yaptığımız 3 yıllık raporlamada güzel bir gerçek daha ortaya çıktı. Erzincan doğuda seracılık açısından önemli üretim merkezlerinden biri olma şansına sahip." dedi. (AA)


YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını