ERMENEK BARAJI’DAN EKONOMİYE 3,5 MİLYAR TL KATKI

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce hizmete alınan Ermenek Barajı, ekonomiye 3 milyar 500 milyon liralık fayda sağladı.

ERMENEK BARAJI’DAN EKONOMİYE 3,5 MİLYAR TL KATKI
Endüstrideara

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri’nin Karaman'ın Ermenek ilçesinde bulunan dar bir vadide inşa ettiği Ermenek Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. Ermenek Barajı'nın yapımı kablo vinç sistemiyle iş makinelerinin havadan taşınması vasıtasıyla hayat buldu. Proje, çift eğrili asimetrik ince kemer beton tipinde inşa edildi. 218 metre yüksekliğiyle, genişliği tepede 150 metreden az olan, tabanda ise yer yer 5 metreye kadar düşen dar ve derin bir vadide yer alıyor. Projenin toplam kurulu gücü 306 MW, elektrik üretim kapasitesi ise yıllık 1 milyar 669 milyon kilovatsaat seviyesinde yer alıyor. 

9 YILDA 3,5 MİLYAR TL KATKI SAĞLADI 

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı: “Ermenek Barajı ve HES, teknik olarak Türkiye'nin en zorlu baraj projelerinden biri olma özelliği taşıyor.  Ermenek Barajı'nda elektrik üretmeye 2012 yılında başladık. Göksu Nehri üzerine inşa edilen Ermenek Barajı'ndan her yıl üretilen 1 milyar 669 milyon kilovatsaat enerji yaklaşık 90 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Kurulduğu günden bu yana ise barajda 8,5 milyar kilovatsaat elektrik üretilmiş olup, bunun da ekonomiye katkısı 3 milyar 500 milyon liradır. Yani yaklaşık 9 yılda ekonomiye 3,5 milyar TL katkı sağladık. Ayrıca Ermenek Barajı, Türkiye'nin yöre turizmine de olumlu katkıda bulunmaktadır." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 07:32
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını