banner1322
x

ENSİA GENÇ PLATFORMU KURULDU

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), genç platformunu kurarak mühendislik öğrencilerinin yenilenebilir enerji konusunda farkındalığını artırmayı hedefliyor.

ENSİA GENÇ PLATFORMU KURULDU
Endüstrideara

Türkiye’nin farklı kentlerinden enerji ekipmanı üreticilerini çatısı altında toplayan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), yenilenebilir enerji konusunda farkındalığı artırmayı amacıyla ENSİA Genç platformunu kurdu. ENSİA, bu platform ile mühendislik öğrencilerini temiz enerjiyle ilgili gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyor. 

2040 YILINA KADAR KAPASİTE YÜZDE 34’E ULAŞACAK 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, "Yenilenebilir enerji yatırımlarında görev yapacak her seviyedeki iş gücünün planlamasını ve plana uygun eğitim yatırımlarını vakit kaybetmeden hayata geçirmemiz gerekiyor. 2040 yılında rüzgar enerjisinin küresel elektrik üretimindeki payı yüzde 4 seviyesinden yüzde 34’e ulaşması bekleniyor. Bu kapasite artışını sağlayacak yatırımların hayata geçebilmesi için dünyanın her yerinde iyi yetişmiş ve nitelikli iş gücü ihtiyacı olacak. Üniversitelerin mühendislik fakülteleri öğrencilerinin yenilenebilir enerjiye yönelik bilincinin tam olarak gelişmediği söyleyebiliriz. Gençlerimizi bu sektörde geleceklerini aramaya davet etmek amacıyla ENSİA Genç platformunu oluşturduk. Bu konuyu dernek olarak çok önemsiyoruz. Belirli mühendislik dallarında altyapısı güçlü bir eğitim alan ve geleceğini bu sektörde arayan donanımlı gençlerimizin işsiz kalması sıfıra yakın bir olasılıktır.” dedi. 

RÜZGARA 33 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILACAK 

Türkiye, rüzgar, güneş, biyokütle ve jeotermal enerji alanında 20 bin MW’a yakın kurulu gücüyle dikkat çekiyor. Sadece rüzgar enerjisinde 8 bin 500 megavatın üzerinde kurulu gücümüzle Avrupa'nın 7'nci büyük kapasitesine sahibiz. Ülkemiz bu alanlarda iyi yetişmiş teknik iş gücü istihdamında en şanslı ülkeler arasında yer alıyor. 2028 yılına kadar 33 milyar dolarlık sanayi üretimin yapılacağı rüzgar enerjisi sektörü, bu yönüyle pandemi etkisini de en az hisseden sektörlerden biri. Ülke olarak yenilenebilir enerji yatırımlarında görev yapacak her seviyedeki iş gücünün planlamasını ve plana uygun eğitim yatırımlarını vakit kaybetmeden hayata geçirmemiz gerekiyor. ENSİA Genç girişimimizin bu yönde önemli bir işlev yüklenmesini arzuluyoruz. Yenilenebilir enerjiyi merak eden, gönül veren, kendisini bu alanda geliştirmek isteyen tüm genç mühendis adaylarını ENSİA Genç çatısı altına davet ediyoruz” dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını