banner1322
x

ENERJİSA ÜRETİM'DEN "SMART FLOWER” GÜNEŞ PANELİ

Enerjisa Üretim, güneş enerjisi teknolojisinin ve sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekmek için ayçiçeğini andıran “Smart Flower” cihazını Sabancı Center bahçesine yerleştirdi.

ENERJİSA ÜRETİM'DEN "SMART FLOWER” GÜNEŞ PANELİ
Enerji Zirvesi

Türkiye’nin lider elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, 12 adet güneş paneli yapraklarıyla ayçiçeğini andıran “Smart Flower” cihazını Sabancı Center bahçesine yerleştirdi. 5.35 MWh/yıl üretim kapasitesine sahip olan ‘’Smart Flower’’, güneşin günlük yörüngesini 90 derecelik bir açı ile takip ederek maksimum verimlilik ile üretim gerçekleştiriyor. Ayrıca cihaz açılış ve kapanış evrelerinde kendi kendini temizleyebilme özelliğine de sahip. Böylelikle toz ve toprağın, panellere yapışması sonucu meydana gelebilecek enerji kaybını da önleyerek, geleneksel fotovoltaik panellere oranla %40 daha verimli enerji üretimi sağlıyor. Sistem içine entegre edilmiş kontrol paneli, enerji kullanımı gibi verileri hafızasında derleyerek SmartFlower telefon uygulaması ile takip edilebiliyor. Smart Flower’ın bir günlük enerji üretimi ile bir elektrikli binek araç, 200 km menzil gidebiliyor veya 35 adet 16 watt tasarruflu ampul 1 tam gün kesintisiz beslenebiliyor.

“SOLAR AĞAÇ PROJESİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine dikkat çekti. Bayçöl, ‘’Bugün yüzde 56’sı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 21 santral yatırımımız ile enerjinin kesintisiz arzı için üretmeye devam ediyoruz. Yaşama saygı duyarak daha güzel bir gelecek için enerji üretme’’ misyonumuza uygun olarak; iş stratejimizde “Sürdürülebilir Enerji Üretimi ve Ticareti”ni en öncelikli konumuz olarak ele alıyor ve yaptığımız çalışmaların merkezinde değerlendiriyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da hizmet edecek sürdürülebilirlik yaklaşımımızla, pek çok çevresel ve sosyal proje gerçekleştiriyoruz. Örnek vermem gerekirse, Balıkesir Üniversitesi bünyesindeki IEEE Öğrenci Kulübü ile birlikte bir Solar Ağaç projesi üzerinde çalışıyoruz. Tasarımı tamamlanan bu ağacın, imalatı için hazırlıklara başladık. Bu sayede hem sürdürülebilirlik yaklaşımımıza uygun bir proje ortaya çıkartırken hem de üniversitelerle özel sektör iş birliğinin arttırılmasına da katkıda bulunuyoruz. İlkelerimize uyumlu bir şekilde bu projeleri bir ekip olarak geliştiriyor ve yönetiyoruz. ‘’Smart Flower’’ gibi doğa dostu ve sürdürülebilir enerji üreten akıllı ve üstün teknolojili cihazların yaygınlaşmasını sağlayacağımız projeler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.’’ dedi.   

 
 

YORUM EKLE

Aemot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını