banner1322
x

Enerjinin gündemi yine sürdürülebilirlik

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) düzenlediği “Sürdürülebilir Enerji & Yeni Gerçeklik’’ konulu toplantıda sektörün durumu değerlendirildi.

Enerjinin gündemi yine sürdürülebilirlik
Endüstrideara

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) düzenlediği “Sürdürülebilir Enerji ve Yeni Gerçeklik” konusuyla ilgili düzenlenen webinar, sektörle ilgili birçok konuya dikkat çekti. Toplantının açılış konuşmasını Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı gerçekleştirirken panel IICEC Araştırma Direktörü Bora Şekip Güray yönetimiyle devam etti. Panele ayrıca Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol ve TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler katıldı.

“DEĞİŞİM BİZİ YENİ BİR GERÇEKLİĞE TAŞIYOR” 

“Değişimin hızlandığı bu günler bizi “yeni bir gerçekliğe” taşırken, aşina olduğumuz salonlar yerlerini bugün birlikte olduğumuz gibi dijital platformlara bıraktı. Dijitalleşmenin olanaklarıyla, IICEC de enerji sektörü paydaşlarını bu süreçte bir araya getirmeye devam ediyor. Dolayısıyla bugünü, enerji sektöründe yaşadığımız değişimleri ve geleceğimizi değerlendirmek için önemli bir fırsat olarak görüyorum. Türkiye enerji sektörü olarak kamu ve özel sektör, hep birlikte, enerji arz güvenliği, arz kalitesi ve müşteri memnuniyeti, hizmetlerin ve saha operasyonlarının güçlü bir şekilde sürmesi alanlarında başarılı bir performans gösterdik; göstermeye de devam ediyoruz. Ayrıca bu dönem bir kez daha gösterdi ki, sürdürülebilirlik sektörümüzün ana gündem maddesi olmaya devam edecek. Finansal sürdürülebilirliğin güçlendirilmesi, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik odağının artırılması, daha verimli, rekabetçi ve teknoloji odaklı bir enerji geleceği için atacağımız adımlarda bize yol göstermeye devam etmelidir. Diğer taraftan da enerji ekosisteminin paydaşları olarak, kamu, özel sektör ve üniversite iş birliklerimizi daha da güçlendirmeliyiz. 10 yaşını tamamlayan, Üniversitemizin Enerji ve İklim Merkezi IICEC ise her geçen yıl büyüyen bir etki ile güçleniyor, enerji gündeminde öne çıkan konulardaki raporları ve bu tür etkinlikleriyle en üst düzey paydaşları bir araya getirmeye devam ediyor. Üniversitemizin merkezlerinin üstlendiği rol bakımından, IICEC’in konumu bize büyük memnuniyet veriyor. Şimdi IICEC, analitik modelleme altyapısı ve analizleri ile yürüttüğü Türkiye Enerji Görünümü çalışmasını, Covid sürecinin etkilerine de ışık tutacak şekilde güncelliyor. Türkiye’de alanında bir ilk olacak Turkey Energy Outlook kitabı da yakında tamamlanacak.”
 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2020, 12:40
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını