banner1322
x

ENERJİ ÜRETİMİNDE KURAKLIK UYARISI

GÜYAD Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök, “Yılda 5 bin MW güneş, 5 bin MW rüzgar enerjisi için altyapı kurmalıyız” dedi.

ENERJİ ÜRETİMİNDE KURAKLIK UYARISI
Endüstri 40 Zirvesi

GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök, Bloomberg HT Finans Merkezi programına katıldı. Özkök, “Yaşadığımız genel kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerin enerji üretim gücü olumsuz yönde etkiliyor. Sadece bu yıl değil özellikle son 5 yıl içerisinde yaşanan kuraklık olumsuz süreçte proje süreçte proje fizibilitelerinin neredeyse yarıya yakın oranda olumsuz etkilendi. Döviz bu dönemde oldukça yüksek. Bu sebeplte Türkiye’nin dövizinin Türkiye’de kalması gerekiyor. Türkiye’de her yıl 5 bin MW güneş, 5 bin MW da rüzgar enerjisi kurulu gücü için altyapı kurulması gerekiyor” dedi. 

“RÜZGAR VE GÜNEŞ İÇİN DÜZENLİ KAPASİTE ARTIŞI GEREKİYOR”

Özkök, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Son 5 yıl içerisinde yaşanan kuraklık sebebiyle hidroelektrik santrallerinin enerji üretimin ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu durum projelerin fizibilitesini yarı yarıya oranda olumsuz etkiliyor. Karar vericilere taleplerimizi ilettik. Sistem kullanım bedelleri konusuyla ilgili destek bekliyoruz. Yaz mevsimiyle birlikte ülkede klima yükü artıyor. Bu yükü tamamen yerli ve milli kaynaklardan n güneş, rüzgar ve jeotermal enerji santralleriyle karşılayabiliriz. Türkiye’de yaklaşık 7.000 MW güneş ve 9.000 MW’lık rüzgar kurulu gücü bulunuyor. Bu güç ülkemiz için yetersiz. Türkiye güneşi, rüzgarı bol ve jeotermal yönünden zengin bir ülke. Özellikle yazın ortaya çıkan klima yükünü rahatlıkla güneşle karşılayabiliriz.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2021, 09:38
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını