ENERJİ TALEBİNİ KARŞILAMAK İÇİN YAZILIMA İHTİYAÇ VAR

Dijitalleşme ile enerji sektörünün hızlı bir şekilde geliştiğine dikkat çeken GoodWe Türkiye CEO’su Engel Taştan, her alanda artan enerji talebini karşılamak için yazılım ve bulut teknolojilerine ihtiyacımız olduğunu söyledi.

ENERJİ TALEBİNİ KARŞILAMAK İÇİN YAZILIMA İHTİYAÇ VAR
EndüstrideAra - Haber Detay

Dijitalleşmenin enerji sektörüne olan etkilerini ve bu gelişimin projelere yansıyan olumlu etkilerini GoodWe Türkiye CEO’su Engel Taştan ile konuştuk. “Endüstri 4.0 kavramının yanına Enerji 4.0 da kısa süre içerisinde eklendi” diyen Taştan, “Enerjinin her alanında artan talebi karşılayabilmek adına donanımlara olduğu kadar yazılım ve bulut teknolojilerine de ihtiyacımız var.” dedi. 

“ENERJİDE DİJİTALLEŞME KONFOR SAĞLAYACAK”

Enerjinin dijitalleşmesiyle birlikte sağlanan avantajları anlatan Taştan, “Dijitalleşmenin enerjiye entegre olması ve dijitalleşme süreci ile enerji sektörü hızlı bir şekilde gelişti.” dedi. Taştan, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı: “Teknolojik dönüşüm sayesinde Endüstri 4.0 kavramının yanına Enerji 4.0 da kısa süre içerisinde eklendi. Enerji 4.0 konsepti bize aslında; blockchain ve solarcoin gibi yeni dijital konseptlerin, yenilenebilir enerji alanına entegrasyonunun rahatlıkla mümkün olduğunu gösterdi. Hatta bu sayede fark ettik ki özellikle güneş enerjisi sektöründeki en önemli konulardan olan; mahsuplaşma, depolama, öztüketim, prosumer (ürettiğin yerde tüket), corporate solar ve kitlesel fonlama gibi hayata geçtiğinde hızlıca tabana yayılabilecek farklı ve faydalı uygulamaları/konseptleri hayata geçirmek, dijitalleşme ile çok daha hızlı bir şekilde mümkün olacak. Elektrik enerjisi günümüzde artık hava, su gibi yaşam için ihtiyaç haline gelmiş bir kaynak. Bu nedenle, aslında enerjinin her alanında artan talebi karşılayabilmek adına donanımlara olduğu kadar yazılım ve bulut teknolojilerine de ihtiyacımız var. Enerjide dijitalleşme ile yakın gelecekte, cep telefonu uygulaması ile enerji tedarikçinizi değiştirebilecek ve evinizde sadece kendi seçtiğiniz ev aletlerinin enerji tüketmesine izin verebiliyor olacaksınız. Çatımızda güneş paneli, evimizin önünde elektrikli aracımızın olması; özellikle güneş enerjisi sektöründe dijital dönüşümün önemini vurgular nitelikteki çarpıcı örneklerdir.”    

“GES PROJELERİNİ 4 AŞAMADA ELE ALMALIYIZ” 

Aslında güneş enerjisi projelerini; fizibilite çalışması, projelendirme, planlama ve kurulum & devreye alma olarak 4 aşamada ele almalıyız. Ayrıca, doğru ürün seçimi faktörünü de unutmamalıyız. Projenin kurulacağı çatının ışınım, sıcaklık ve coğrafi koşulları açısından elverişli olup olmadığına dair ön çalışmalar yapmak lazım. Bu noktada; maksimum verimliliği sağlamak için EPC şirketlerinin üst düzeyde tasarım ve projelendirme gerçekleştirmesi çok önemli. Projenin uygulanacağı çatının fiziki koşullarının iyi analiz edilmesi ve proje sahibinin gerçekleştirmeyi düşündüğü yatırım sonucu, ilgili çatının ne kadarının güneş enerjisi için ayrılacağı hesaplanmalıdır. Kullanılacak inverterler ve güneş panellerinin kaliteli olması, çevre koşulları vb. faktörlere uzun yıllar dayanıklı olması ve birbiri ile uyumluluk göstermesi gerekir. Seçilecek tüm ekipmanların yüksek kalitede olması ve projenin kurulumdaki işçiliği, verimi etkileyen önemli faktörlerdir.
 

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler