ENERJİ SEKTÖRÜNDE YILIN İLK HALKA ARZI İLERLİYOR

Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan, son önemde bireysel tarafta önemli bir talep olduğunu ve şirketin yatırımcı tabanının genişlemesi için çok sayıda kişinin hissedar olmasını hedeflediklerini söyledi.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE YILIN İLK HALKA ARZI İLERLİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan, halka arz süreciyle ilgili açıklama gerçekleştirdi. Turan, “Piyasaların son dönemde yaşadığı hareketlilik planları değiştirmedi. Bu durum her zaman karşılaşabileceğimiz bir süreç. Son dört yıl içerisinde büyüme hedefimizi odağımıza alarak adımlar atıyoruz. Nihai halka arz oranımız yüzde 30 olacak. Bu rakamın yüzde 60'ının bireysel, yüzde 30'unun kurumsal ve yüzde 10'unun yabancı yatırımcılar için ayırdık. Bireysel tarafta ciddi bir talep artışının yaşandığını görüyoruz. Biz şirketin hem yatırımcı tabanının genişlemesini hem de çok sayıda kişinin hissedar olmasını hedefliyoruz. Bu sayede kurumsalı ve bireyseli dengeliyoruz. Planımızdan vazgeçeceğimiz bir durumun ya da kur riskinin olmadığını söyleyebiliriz. Tüm doğal gaz alımlarımızı Türk lirası üzerinden yapıyoruz. Aynı şekilde tüm giderlerimiz de TL üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla, kur hareketleri operasyonumuzu etkilemiyor. Bu da sürecimize önemli bir artı sağlıyor. Halka arzımıza liderlik eden kurumlar da halka arz piyasasının dinamiklerinin hisse senedi piyasasından farklı olduğunu ve şirkete olan ilginin devam edeceğini söylüyorlar. Bu nedenle planımız çerçevesinde 25-26 Mart'ta talepleri toplayacağız” dedi. 

HALKA ARZ GELİRİ YENİ YATIRIMLARA VE YURT DIŞI PLANLARINA AYRILACAK 

Turan, yaptıkları çalışmalar konusunda da şu bilgileri paylaştı. “Naturelgaz taşımalı doğal gaz sektörünün lideri konumunda yer alıyor. Boru hatlarının ulaşmadığı bölgelerdeki fabrika, işletme, üniversite ve hastanelere sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) taşıyoruz. Bu da Türkiye'de son 4 yıldır yapılıyor. Bu alanda pazar payımız çok yüksek. 51 ilçeye doğal gazı bu şekilde götürüyoruz. Doğal gazı CNG olarak taşıyoruz ve oradaki gaz dağıtım firmasına teslim ediyoruz." dedi. (AA)
  
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 13:16
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını