banner1322
x

ENERJİ SEKTÖRÜ DİJİTALLEŞMEDE BELİRLEYİCİ ROL ÜSTLENİYOR

HT Solar Satış ve Pazarlama Müdürü Emre Kulaç, enerji sektörünün endüstriyel devrimlerin kilit noktasında olduğuna işaret ederek dijitalleşme konusunda belirleyici bir rol üstlendiğini söyledi.

ENERJİ SEKTÖRÜ DİJİTALLEŞMEDE BELİRLEYİCİ ROL ÜSTLENİYOR
Endüstrideara

Dijitalleşme konusunda yeni yaşanan gelişmelerin enerji sektörüne sağladığı avantajlar hakkında bilgi veren HT Solar Satış ve Pazarlama Müdürü Emre Kulaç, enerji sektörünün endüstriyel devrimlerin kilit noktasında yer aldığını belirtti. Kulaç, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Enerji sektörü, bu zamana kadar meydana gelen endüstriyel devrimlerin kilit noktada yer aldığı sektörlerin başında geliyor. Bu noktada dünyanın yaşadığı dijitalleşme çılgınlığı karşısında enerji sektörü belirleyici bir rol üstleniyor. Akıllı otonom sistemler, yeni nesil mühendislik anlayışıyla geliştirilen yüksek teknolojik ekipmanlar, bilgisayar tabanlı algoritmalar, siber-fiziksel sistemler ve daha birçok inovatif yenilik, enerji sektörünün gelişimini bir üst noktaya taşıdı. En önemlisi verimliliği artırırken, maliyetlerin düşmesini sağladı, yeni iş birliklerinin önünü açtı. Dijital simülasyon ve tahmin modelleri kullanılarak ICT alt yapıları güçlendirildi. Dijital olarak iyi tasarlanmış enerji yönetimi, büyük yenilenebilir kaynakların entegrasyonunu başarıyla yürütülmesini sağladı, sağlamaya da devam ediyor.” dedi.   

“ENERJİ POLİTİKALARINDA İYİLEŞTİRİCİ ADIMLAR ATILMALI” 

Dövizdeki dalgalanmaların ve faiz oranlarının sektöre olan yansımasını sorduğumuz Kulaç, “Biz bir güneş paneli üreticisiyiz, projelere panel tedariki sağlıyoruz. Projeleri yapan, hayata geçirenler yatırımcılar ve EPC firmaları. Dolayısıyla döviz kurlarındaki değişikliklerden doğrudan etkilenenler yatırımcılar ve EPC firmaları oluyor. Bir projenin yatırıma dönüşmesindeki en önemli kriterler projenin finansmanı ve yatırımın geri dönüş süresidir. Dolayısıyla döviz kuru ve faiz oranlarındaki dalgalı seyir her iki kriteri de doğrudan etkileyeceği için, yatırımların hayata geçmesinde zorluklar ya da ertelenmeler yaşanabiliyor.” dedi. Enerji politikalarında iyileştirici adımlar atılması gerektiğini belirten Kulaç, “Gerek güneşlenme süresi gerek devletin yenilebilir enerji alanında yayınladığı yönetmelikler ile Türkiye’nin PV sektöründeki önemi gittikçe artmaktadır. Tüm yenilebilir enerji kaynaklarında Türkiye’nin yüksek potansiyeli mevcut fakat altyapı, teknoloji ve bürokratik süreçlerde ve enerji politikalarında iyileştirici ve kolaylaştırıcı adımlar atılmalıdır. Bu noktada projelerde de finansman sağlanması için devlet teşvikleri, döviz kurları, faiz oranları ve banka kredilerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”   
 

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını