ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ HIZ KAZANDI

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, “Enerji Dönüşümünde Yerli Doğal Gazın Rölü” başlıklı kısa çalışma hazırladı. Rapora göre Türkiye’nin enerji dönüşümü hız kazandı.

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ HIZ KAZANDI
Endüstrideara

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Türkiye’nin yeni keşfedilen yerli doğal gaz kaynağı ile ilgili kısa çalışma hazırladı. Araştırmaya göre keşfedilen doğal gazın yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile birlikte Türkiye enerji dönüşümüne önemli katkısının olacağı belirtildi.  

YERLİ DOĞAL GAZ YENİLENEBİLİR KAYNAKLARLA KULLANILMALI 

Yapılan kısa çalışma ile ilgili bilgi veren SHURA Direktörü Dr. Değer Saygın, keşfedilen doğal gazın en yüksek katkı sağlayabilmesi için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğiyle birlikte kullanılması gerektiğini belirtti. Saygın, görüşlerini şu sözlerle ifade etti. “Yerli doğal gaz, 320 milyar metre küp potansiyele sahip. Yerli doğal gazın tüm ithal kaynakları ikame etmesi halinde Türkiye’nin ihtiyacını yedi yıl karşılayabilecek. Sadece binalar ve sanayi kullanırsa şayet bu potansiyel 12 yıl boyunca kullanılabilecek. Bu potansiyel ise ekonomi de 80 milyar dolar fayda sağlayacağı anlamında geliyor. Ayrıca doğal gaz zincirinde yer alan sektörler gelişecek ve yeni istihdam alanları yaratılacak” dedi. Sürdürülebilirliğin önemine dikkat çeken Saygın, yerli doğal gazın temiz enerji kaynaklarıyla desteklemek gerektiğini ifade etti. Enerji verimliliğinin de bu konuda önem arz ettiğini sözlerine ekleyen Saygın, “Enerjisini daha verimli kullanan ve talebini akıllı teknolojilerle yöneten son tüketicinin ihtiyaç duyacağı enerji azalacaktır. Bu da sınırlı miktardaki yerli doğal gaz kaynaklarının daha uzun süreli ve daha verimli kullanılmasına olanak tanıyabilir.” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 12:27
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını