ENERJİ BAKANLIĞI YEKA GES-3'E İLİŞKİN SORULARI YANITLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 8-12 Mart tarihlerinde başvuruların alınacağı YEKA GES-3 yarışması ile ilgili olarak yöneltilen sorulara cevap verdi.

ENERJİ BAKANLIĞI YEKA GES-3'E İLİŞKİN SORULARI YANITLADI
EndüstrideAra2

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı internet sitesinde duyuru yapıldı. Karapınar YEKA-1 GES yarışmasını kazanan şirket tarafından kurulan fabrikada üretilecek güneş modüllerinin öncelikle 1000 MW kapasiteli bu santralde kullanılacağı ve ilgili şirketin piyasada tekel konumuna sahip olacağı" endişesine ilişkin "Ülkemizde birçok güneş modülü üreten şirket faaliyet göstermekte olup bu şirketlerin bir araya gelerek veya münferiden güneş modülünü rekabetçi şartlarda ve istenen yerli üretim şartını sağlayabilecek şekilde üretebileceği değerlendirilmektedir." ifadesi kullanıldı. Ayrıca YEKA'larda yerlilik denetiminin, GES'in tamamen işletmeye alınmasına kadar yapılacağı ifade edildi.

BAŞVURULAR MART AYINDA ALINACAK 

Türkiye'de 36 ilde toplam 1000 MW gücünde bağlantı kapasitesinin tahsisi amacıyla 10, 15 ve 20 MW kapasitelerinde olacak şekilde güneş enerjisine dayalı 74 mini YEKA yarışması için başvurular 8-12 Mart tarihlerinde alınacak. Her bir yarışma için yarışma başlangıç tavan fiyatı kilovatsaat başına 35 kuruş, elektrik enerjisi alım süresi ise sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl olarak belirlenmişti. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 11:53
YORUM EKLE

Radyo

Vat

Dergiler