banner1322
x

ELYAF İplik, kendi enerjisini güneşten üretecek

MY Enerji, tekstil sektöründe faaliyet gösteren Elyaf İplik’in üretim tesisinin 1506 kWp kurulu güce sahip güneş enerji santrali kurulumu için anlaştı.

ELYAF İplik, kendi enerjisini güneşten üretecek
Endüstrideara

ELYAF İplik, çatı GES sistemi ile enerji tüketiminin yüzde 15’ini kendi güneş enerji santralinden karşılayacak. MY Enerji, tekstil sektöründe faaliyet gösteren Elyaf İplik’in üretim tesisinin 1506 kWp kurulu güce sahip güneş enerji santrali kurulumu için Elyaf İplik ile el sıkıştı. Tesis bu proje ile bundan sonra tüketiminin yaklaşık yüzde 15’ini güneşten karşılayacak.

Daha önce yapmış olduğu SAHA ve ÇATI GES projelerine bir yeni projeyi daha ekleyen MY Enerji, tekstil sektöründe faaliyet gösteren Elyaf İplik’in Gaziantep’te bulunan üretim tesisine 1510 kWp güce sahip güneş enerji santrali kurulumu için Elyaf İplik ile el sıkıştı. İşletme bu proje ile enerji giderlerinden yüzde 15 tasarruf sağlayacak.

MY Enerji’nin Elyaf İplik’in Gaziantep’teki tesisine kurmayı planladığı söz konusu 1506 kWp/1200 kWe gücüne sahip olan santralin, yılda yaklaşık 2,4 MWh enerji üretmesi bekleniyor. Projede, 3814 adet 72 hücreli Mono-kristalin, Half-Cut ve global pazarda büyük bir paya sahip “Jinko Solar” marka “Cheetah HC 72M” model panel kullanılacak. MY Enerji’nin bu proje için yaptığı inverter seçimi ise bir başka dünya devi Huawei’den yana oldu. 12 adet 100 kWe SUN2000-100KTL-M1 model inverter kullanılması planlanıyor.   

Güneş Enerji santralleri,  teknolojinin gelişmesi ile beraber, gerek kurulum ve bakım maliyetlerinin düşük olması, gerek kurulumun hemen çatıda olmasından dolayı iletim kayıplarının minimumda olması, gerekse de ekstra alana ihtiyaç duymaması bakımından dolayı yenilenebilir enerji üretim sistemleri arasında gün geçtikçe daha cazip bir hal almaya başlıyor.

Yatırımcıların, yüksek verimlilik ve çevreci özelliği nedeniyle tercih ettiği ÇATI GES sistemleri, Güney bölgelerinde ortalama 4-4,5 yıl içinde kendini amorti ederek işletmelerin kâra geçmesini sağlıyor. Dahası ise panel üreticileri 25 yıllık bir üretim garantisi veriyor. Bu sebeple güneş enerji santralleri, elektriği tükettiği yerde minimum bakım masrafı ve çok cüzi bir işletme gideri ile üretmek isteyen endüstriyel tesisler için yenilenebilir enerji üretim sistemleri arasında en uygun çözümü sunuyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 11:57
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını