Elektrikte yeşil tarife uygulaması başlıyor

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmek isteyen vatandaşlar için Yeşil Tarife uygulaması geliştirildi. Yeşil Tarife’ye (YETA) ağustos ayında geçilebileceği bildirildi.

Elektrikte yeşil tarife uygulaması başlıyor
Endüstrideara

Yerli ve yenilenebilir enerjinin kullanımını artırmak ve vatandaşları bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Yeşil Tarife uygulaması geliştirildi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak detayları aktardı. Yapılan açıklamaya göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, vatandaşların yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretebilmesine yönelik yönetmeliği çıkardı ve altyapısını hazırladı. Yenilenebilir tarife ya da yeşil tarife olarak okunabilecek yeni tarifenin ismi YETA olarak belirlendi. Bunu talep eden tüketiciler, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak istediklerini beyan ederlerse onlara özel bir fatura düzenlenecek. Müşterilere de farklı bir seçenek sunulacak.” dedi. 

YETA’YA GEÇENLERE SERTİFİKA 

Bakan Dönmez, YETA tarifesini kullanan ev ve iş yerleri için sertifika verileceğini belirtti. YETA’nın zorunlu olmadığının altını çizen Dönmez, “Vatandaşlar elektrik tedarik şirketi ile 1 yıllık bir anlaşma yaptığı zaman o tarifeden çıkma isteğinde bulununcaya kadar o tarifeyi kullanmış olacak. Konuyla ilgili diğer detaylar ise ilerleyen bir tarihte açıklanacak.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 15:51
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını