banner1322
x

ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 15’İNİ GES’DEN SAĞLIYOR 

Başak Traktör Genel Müdürü Duyşen Erdoğan: “Yenilenebilir enerji kullanımı için başlangıç olarak 4.000 metrekare çatı alanımıza Güneş Enerji Sistemi kurduk. İlk başta 650.000 Kwh elektrik üretim kapasitesi ile yüzde 15’lik tüketimimizi GES sisteminden sağlayacağız” 

ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 15’İNİ GES’DEN SAĞLIYOR 
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Sakarya’da bulunan modern fabrikasında yüzde 100 yerli sermayeyle bahçe, kompakt ve tarla traktörleri üreten Başak Traktör, üretim hatlarında çok paletli CNC dik ve yatay işleme merkezlerinden yararlanıyor. Enerji verimliliği konusunda da önemli çalışmalar gerçekleştiren Başak Traktör, 4 bin metrekarelik çatı alanına kurduğu güneş enerji santrali ile 650.000 kWh elektrik üretim kapasitesine sahip oldu. 

“ÇATI ÜZERİ GES İLE KENDİ ENERJİMİZİ ÜRETİYORUZ”

Enerji yönetimi konusunda hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Başak Traktör Genel Müdürü Duyşen Erdoğan, “Enerji girdileri, maliyetlerimizde önemli bir gider kalemi oluşturmaya başladı. Doğal gaz ve elektrik tüketimlerinin azaltılması ve verimliliğin sağlanması için sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. Elektrik tüketiminde aydınlatmaların LED lambalar ile dönüşümlerini sağlıyoruz, elektrik tüketimi az olan ve verimliliği yüksek olan ekipman ve makinaları tercih ediyoruz. Doğal gaz tüketiminde brülörlerin 6 aylık yanma verimliklerini kontrol ediyoruz ve israfların azaltılması için önlemler alıyoruz. Ayrıca yenilenebilir enerji kullanımı için başlangıç olarak 4.000 metrekare çatı alanımıza GES (Güneş Enerji Sistemi) kurduk, ilk başta 650.000 Kwh elektrik üretim kapasitesi ile yüzde 15’lik tüketimimizi GES sisteminden sağlamış olacağız” dedi. 
 

YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını