ELEKTRİK PİYASALARININ KRALI: GÜNEŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin enerji sektörü için son dönemde yaptığı atılımları anlatarak “Kaynağı ve teknolojiyi birlikte geliştirmek için çalışıyoruz” dedi.

ELEKTRİK PİYASALARININ KRALI: GÜNEŞ
EndüstrideAra4

26. Uluslararası Enerji ve Çevre Konferansı’nda (ICCI 2020) konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, koronavirüs salgının enerji sektörü üzerine olan etkilerini değerlendirdi ve Türkiye’nin enerji alanında hayata geçirdiği hamleleri anlattı. “Kaynağı ve teknolojiyi birlikte geliştirmek gerekiyor” diyen Dönmez, “Türkiye olarak yerli lityum üretimine başladık, rüzgar türbinlerinin Türkiye’de üretilmesi için önemli adımlar attık ve güneş panellerini yine bu ülkede üretiyoruz” dedi. 

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ YATIRIMLARI ARTIRILMALI”

Enerji Talebi anlamında küresel anlamda birçok dengeyi değiştirdi. Enerji sektörünün özelinde ise yenilenebilir enerjideki tüketimin payı arttı. Güneş ve rüzgar enerjisi teknolojilerine olan yatırımlar ise hız kesmeden devam etti. Şimdi tüm ekonomiler Covid-19 döneminde oluşan yaraları sarmak için daha fazla gaza basacak. Bu da üretim ve tüketim dengesini yeniden değiştirecek. Bu süreçte sorun yaşanmaması için özellikle sanayi kuruluşlarının enerji verimliliği yatırımlarını artırması gerekiyor. 

“ELEKTRİK PİYASALARININ KRALI GÜNEŞ OLACAK”

Dünya Enerji Ajansı’nın dün Dünya Enerji Görünümü Raporu’nu açıkladı. Açıklanan raporda çok önemli bir husus vardı: Elektrik piyasalarının kralı güneş olacak. Güneş enerji kurulumlarındaki maliyetler düşecek ve teknolojiyi geliştirmeye yönelik yatırımlar artacak. Bu açıklamada bizim okuduğumuz alt bir mesaj oldu. Eskiden kaynağa ne kadar yakınsanız daha verimli bir elektrik sağlanırdı. Şimdi ise güneşin etrafında şekillenecek bir piyasaya doğru gidiyor. Attığımız adımlar başarısını gösteriyor. 2017 yılından bu yana yenilenebilir enerji kapasitesi artışında dünyada 9, Avrupa’da 3’üncü sırada yer aldık. 2019 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarından üreten elektrik miktarında Avrupa’da ikinci sırada yer aldık. Rakam yüzde 62 seviyesinde gerçekleşti. 

“KAYNAK VE TEKNOLOJİ BİRLİKTE GELİŞTİRİLMELİ”

Biz enerji sektörüne bütüncül bir pencereden bakıyoruz. Kaynak ve teknolojiyi birlikte geliştirmek istiyoruz. Teknolojisi dışarıya ait bir durumda enerjide bağımsız olamayız. Bu sebeple mühendislik açısından bakmam kimseyi şaşırtmasın. Biz ödevimizi doğru yaparsak elimiz güçlenecek. Bu sebeple ödevimizi hem doğru hem de uluslararası kalitede yapmaya çalışıyoruz. Ödevlerimizi yapma noktasında Türkiye olarak yerli lityum üretimine başladık, rüzgar türbinlerinin Türkiye’de üretilmesi için önemli adımlar attık ve güneş panellerini yine bu ülkede üretiyoruz. Türkiye olarak en önemli ihracat kalemlerimizin enerji ile ilgili olmasını hedefliyoruz. 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 11:49
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler