ELEKTRİK MOTORUNU DEĞİŞTİRENLERE HİBE MÜJDESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayide verimsiz elektrik motorlarının kullanıldığını söyleyerek sanayiciye hibe müjdesi verdi ve 1,5 milyon dolar kaynak ayrıldığını açıkladı.

ELEKTRİK MOTORUNU DEĞİŞTİRENLERE HİBE MÜJDESİ
EndüstrideAra - Haber Detay

OSBÜK ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından düzenlenen ‘OSBÜK 7. OSB Enerji Zirvesi’ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılış kapsamında konuşan Varank, sanayide verimsiz elektrik motorlarının kullanıldığına dikkat çekerek sanayiciye hibe müjdesi verdi. Varank, “Uzmanlar tarafından gerçekleşecek enerji verimliliği etüt çalışmalarının neticesinde elektrikli motorların dönüştürülmesi gerekiyorsa sanayicimize destek sağlayacağız. Örneği, motorların maliyeti şayet 100 bin TL ise 60 bin TL’sini sanayicimize hibe olarak vereceğiz” dedi.

“1,5 MİLYON DOLAR KAYNAK AYRILDI” 

Sanayide enerji verimliliği konusunda dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi veren Varank, “Türkiye’de elektrik tüketimlerinin yüzde 47’si sanayide gerçekleşiyor. Maalesef sanayide faaliyet gösteren üretim tesislerinin yüzde 90’ında verimsiz elektrik motorları kullanılıyor. Elektrik motorlarının yüksek teknolojili ve verimli olan yeni motorlarla değiştirilmesi gerekiyor. Bu dönüşüm sanayide sağlanabilirse elektrik tüketiminde kayda değer bir düşüş sağlayabiliriz.” dedi. Bakanlık olarak OSB’ler, OSBÜK ve KOSGEB katkılarıyla 7 ilde bulunan 7 organize sanayi bölgesinde pilot projeyi başlatıyoruz. Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi (TEVMOT) projesi, Gebze, İzmir Kemalpaşa, Antalya, Uşak, Adana Hacı Sabancı, Bursa ve Ankara Sanayi Odası bölgelerini kapsayacak. Bu sayede sanayiciler doğrudan hem finansman hem de teknik desteğe erişebilecek. Bu proje için 2 yılda 1,5 milyon dolar kaynak kullanılacak” dedi. Projenin detaylarıyla ilgili de şu bilgileri paylaştı: “Bahsi geçen organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren firmalardan biriyseniz danışmanlardan oluşan bir ekip tesis içerisinde enerji etüdü gerçekleştirecek. Verimsizlik tespit edildiği zaman buna çözüm sağlanacak. Şayet bu çözüm elektrikli motorların dönüşümüyse firma teklif edilecek. Motorların maliyeti şayet 100 bin TL ise 60 bin TL’sini sanayicimize hibe olarak vereceğiz” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 13:36
YORUM EKLE

AEMOT

Aha

Dergiler