ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 22'SİNİ KENDİSİ ÜRETECEK

Yıllık 70 milyon kwh elektrik üretimi yaparak ihtiyacı olan elektriği üreten Medcem Çimento, yakında devreye girecek ikinci atık ısı tesisiyle birlikte, ihtiyaç duyduğu elektriğinin yüzde 22'sini kendisi üretecek.

ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 22'SİNİ KENDİSİ ÜRETECEK
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye ve Avrupa'nın en büyük çimento fabrikasına sahip Medcem Çimento, , çevreye atılan yaklaşık 350 °C sıcaklığındaki gazı tekrar geri kazandırarak ve buhardan elektrik üretimi yaparak kendi elektriğini karşılıyor. Hiç bir kaynak tüketmeden 25 bin konutun tüketimine yetecek  kadar yeşil enerji üretimi sağlayan Eren Holding'in iştiraki Medcem Çimento, iklim değişikliğini engelleme çalışmaları kapsamında, çevreye 31 milyon kg karbondioksit (CO2) gazı salınımının da önüne geçti.

50 BİN KONUTUN TÜKETTİĞİ ELEKTRİK KADAR YEŞİL ENERJİ ÜRETECEK

Mersin’deki fabrikasının yanı sıra Kamerun ve Tunus’ta öğütme tesisleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde terminalleri bulunan Medcem Çimento, fabrika döner fırın birinci hattı özelinde 2018’de devreye aldığı ve kurulu gücü 10 Mwh olan atık ısı tesisi, tüketilen elektriğin bir bölümünü karşılıyordu. Yıllık olarak 70 milyon kwh kendi elektriğini üreten Medcem Çimento'nun inşası devam eden ikinci hatla birlikte yapmayı planladığı ikinci atık ısı geri kazanım tesisinin kurulu gücü ise yaklaşık 8 Mwh olacak. Tesis bittikten sonra, yıllık olarak 55 milyon kwh elektrik üretimi gerçekleştirecek. Medcem Çimento, tesisin tamamlanmasının ardından hiç bir kaynak tüketmeden 50 bin konutun tükettiği elektrik kadar yeşil enerji üretimi sağlayacak.

HEDEF, ÜLKE EKONOMİSİNE VE ÇEVREYE DAHA FAZLA KATKI 

Sürdürülebilirlik yönetimi kapsamında Ar-Ge çalışmaları yürüten Medcem Çimento, her iki hattan toplamda 125 milyon kwh elektrik üretimi yapacak. İki hatta kendi üreteceği elektrik ile, ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 22'sini karşılayacak ve 55 milyon kg karbondioksit salınımın önüne geçilmesini sağlayacak. Medcem Çimento, böylece hem ülke ekonomisine hem de çevreye daha fazla katkı sağlamayı hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2022, 13:48
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını