banner1339
x

ELEKTRİK GÜCÜMÜZ 3 KAT ARTTI

Türkiye Elektrik Piyasasına Genel Bakış raporu yayımlandı. Rapora göre Türkiye’nin kurulu elektrik gücü kapasitesi son 20 yılda 3 kattan daha fazla arttı.

ELEKTRİK GÜCÜMÜZ 3 KAT ARTTI
Enerji Zirvesi

DERYA KUMTEPE - Türkiye’nin elektrik piyasasındaki tarihsel gelişimini, gelecek beklentilerini ve mevcut durumunu aktarmak amacıyla PwC Türkiye ve APLUS Enerji bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma neticesinde Türkiye Elektrik Piyasasına Genel Bakış Raporu hazırlandı ve kamuoyu ile paylaşıldı. 

YERLİ KAYNAKLARIN PAYI ARTTI 

Yapılan araştırmaya göre Türkiye elektrik piyasası son 20 yıl içerisinde rekor bir büyüme gerçekleştirdi. Yatırımcılar ve düzenleyici kurumlar ortak bir hedefe doğru ilerlemek adına iş birliği yaparak bu dönemde Türkiye’nin kurulu elektrik gücü kapasitesinin 3 kattan daha fazla artmasını sağladı. Yenilenebilir teknolojilerin devreye girmesi, piyasalarda serbestleşme ve özelleştirmeler gibi gelişmelerle beraber efektif regülasyonlar ve yeni kanunlar sayesinde toplam kurulu güç 2001 yılında 28 GW seviyesinden 2020 yılında 90 GW üzerine çıktı. Yine bu dönemde yerli kaynaklardan üretilen elektriğin toplam üretilen elektrik içerisindeki payı artarak 2019 yılında %62 seviyesine ulaştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam üretim içerisindeki payı ise 2019 yılında %44 seviyesine geldi.  
 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 19:52
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını