ELEKTRİK DAĞITIMI İÇİN 66,7 MİLYAR TL YATIRIM YAPILACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2021-2025 dördüncü uygulama dönemi için 66,7 milyar TL değerinde elektrik dağıtım yatırımı yapılacağını söyledi.

ELEKTRİK DAĞITIMI İÇİN 66,7 MİLYAR TL YATIRIM YAPILACAK
Enerji Zirvesi

13. Elektrik Dağıtım Şirketleri Sektör Değerlendirme Toplantısı'na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, hem 2020 yılında hayata geçen yatırımlar hakkında bilgi verdi hem de yeni dönem yatırım planlarını açıkladı. Dönmez, “Elektrik dağıtım sektörünün özelleşmesinden sonra yatırımlar iki kat arttı ve 40 milyar TL’ye ulaştı. Yaklaşık olarak 46 milyon aboneye hizmet veriliyor. Dağıtım hattı uzunluğu ise 18 bin 270 kilometre ilaveyle 1 milyon 190 bin 605 kilometreye ulaştı. Önümüzdeki 5 yıllık dönem içinse Ar-Ge faaliyetleri için 1 milyar TL bütçe ayrıldı” dedi.     

AR-GE İÇİN 1 MİLYARLIK BÜTÇE

Ar-Ge yatırım planları ile ilgili açıklama gerçekleştiren Dönmez, “Ar-Ge faaliyetleri yönelik olarak önümüzdeki 5 yıl için 1 milyar TL bütçe ayrıldı. 2021 yılı bütçesi içinse 185 milyon TL ayrıldı. 2019-2020 yılında yapılan denetimlerde şirketlere 15,5 milyon TL idari para cezası kesildi. Ceza haricinde tüketicilere yansıyan iade veya tazminat bedelleri olarak şirketler 377 milyon TL ödeme yaptı.” dedi. Dönmez, yaşanan kısmi elektrik kesintilerinin çoğunlukla kırsal kesimlerde olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "Buralarda faaliyet göstermek coğrafyanın zorluğundan dolayı şehir merkezleri kadar kolay olmuyor. Bunun farkındayız. Ancak şu da bir gerçek ki eğer bir yerde vatandaşımızın elektrik talebi varsa, bunu karşılamakla yükümlü olanlar da bizleriz. Bu iş bizlerin sorumluluğunda. 2021 sonuna kadar köy ve kırsaldaki tüm trafo ölçümlerinin yapılmasını ve lüzum görülen yerlerde güç artırımı yapılmasını istiyoruz. Bir diğer uygulamamız ise mobil jeneratörlerle ilgili. Dağıtım şirketlerimizin yeteri kadar mobil jeneratör bulundurması zorunluluk haline gelecek." (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 14:10
YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını