banner1322
x

ELEKTRA ELEKTRONİK YIL SONU HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Türkiye elektronik sanayisinin teknoloji öncüsü Elektra Elektronik, 2021 yılının pandemi gölgesinde geçen ilk yarısını değerlendirerek yıl sonu hedeflerini açıkladı.

ELEKTRA ELEKTRONİK YIL SONU HEDEFLERİNİ AÇIKLADI
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, 2021 yılının ilk yarısında pandemiye rağmen üretim ve ihracatın devamı için yoğun bir şekilde çalışarak cirosunu yüzde 7 oranında büyütmeyi başardı. Geçtiğimiz yıl, 2021 yılı büyüme hedefini yüzde 10 olarak belirleyen şirket, yılın henüz ilk yarısında elde ettiği bu başarıyla yıl sonu büyüme öngörüsünü yüzde 15’e yükseltti. 6 farklı kıtada 60 ülkeye trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştiren Elektra Elektronik, 2021 yılında yeni ihracat pazarlarını da radarına aldı. 

İLK YARIDA YÜZDE 7 BÜYÜDÜ 

Pandemi koşullarından sektör olarak bir hayli etkilendiklerini belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Emin Armağan Şakar, “Pandemi sürecinde yan sanayinin tam kapasite çalışamaması ham madde fiyatlarını, ham madde fiyatları da üretim maliyetlerini artırdı. Bu nedenle tüm dünyada bir fiyat karmaşası olsa da Elektra Elektronik olarak performansımızı artırarak başarılı satış grafiğimizi sürdürdük. Mevcut istihdamımızı ve müşterilerimizi koruyarak 2021’in ilk yarısını üç yılın aynı dönemine oranla döviz bazında daha yüksek ciro ile kapatmayı başardık. 2021 için büyüme hedefimiz yüzde 10’du. Ancak ilk yarıda yüzde 7 büyüyerek ilk yarı için hedefimizin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Önümüzdeki sürecin hem üretim hem de satış süreçlerimiz açısından daha efektif geçeceğinden eminiz. Bu doğrultuda yılı yüzde 15 büyümeyle kapatacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

İHRACAT HACMİNİ ARTIRDI 

Birçok sıkıntı ve belirsizliği beraberinde getiren pandemi sürecinin bazı pazarlara girmelerine vesile olduğunu belirten Armağan Şakar, “Elektra Elektronik olarak İstanbul’daki fabrikamızdan başta Çin, İspanya, Almanya, Fransa, Yeni Zelanda ülkeleri olmak üzere Afrika, Ortadoğu ve Güney Amerika bölgeleriyle birlikte toplamda 6 farklı kıtada 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Pandemi döneminde bu ülkeler arasına bir süredir hedef pazarlarımız arasında yer alan Hollanda’yı da eklemeyi başardık. Hollanda, enerji kalitesi ile ilgili elektronik ürün tedariğini İtalya’dan sağlıyordu. Pandemi nedeniyle İtalya’da yaşanan üretim gecikmelerinin etkisiyle Hollanda’ya biz destek olduk ve bu da yeni ilişkiler geliştirmemizi sağladı. Hollanda’ya yaptığımız satışlarla geçtiğimiz yıllarda yaptığımız ihracat hacmimizi korumayı hatta belli bir oranda artırmayı başardık.” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2021, 13:34
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını