banner1013
x

ELAZIĞ ÇÖPTEN 13 MİLYON KHW ENERJİ ÜRETİYOR

Belediyenin, 131 hektar alanda yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdiği Katı Atık Depolama Sahası'nda, günde ortalama 350 ton çöp, ekonomiye kazandırılıyor.

ELAZIĞ ÇÖPTEN 13 MİLYON KHW ENERJİ ÜRETİYOR
EndüstrideAra2

Elazığ'da, 131 hektar alanda yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen Katı Atık Depolama Sahası'nda çöpten elde edilen elektrikle 10 bin evin ihtiyacı karşılanıyor. Elazığ Belediyesi, çevreyi korumak, doğaya atılan çöpten elektrik üretimi sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kent genelinde toplanan evsel atıkları, kent merkezine 33 kilometre uzaklıkta Çöteli Köyü mevkiinde 7 yıl önce kurulan Katı Atık Depolama Sahası'nda elektrik enerjisine dönüştürüyor. Tesiste günlük ortalama 350 ton evsel atık depolanırken, 1 yılda 13 milyon kilovat enerji elde ediliyor. Vahşi depolamayı, görüntü kirliliğini ve çevreye yayılan kötü kokuyu önleyen tesiste, çöpten elde edilen enerjiyle 10 bin haneye elektrik veriliyor.

113 BİN TON ATIKTAN ENERJİ ÜRETİLİYOR

Elazığ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Zuhal Ekmen, konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Ekmen, "Evsel nitelikli katı atıkların Katı Atık Depolama Sahası'nda depolanması ile metan gazının atmosfere salınımı engellenerek, iklim değişikliğine sebep olan zararlı gazların önüne geçilmiş olunuyor. Tesisten, çevreye sağladığı yararın yanı sıra elektrik üretiminden aldığı pay ile de önemli bir kar elde ediliyor. Depolama sahasına günlük ortalama 350 ton evsel atık geldiğini anlatarak, bu atıkların enerjiye dönüştürülmesiyle 10 bin konutun elektrik enerjisinin karşılanıyor. Sahaya gelen evsel atıkların üzeri temiz toprakla örtülerek yangın, koku ve görüntü kirliliği gibi çevreye zararları en aza indirerek çevre ve yer anlamında da kazanç sağlıyoruz. Tesise yılda ortalama gelen 113 bin ton atıktan 13 milyon kilovat enerji elde ediliyor” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 16:45
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Aha

Dergiler