banner1339
x

EKONOMİK REFORMLAR ENERJİ YATIRIMLARI İÇİN FIRSAT OLACAK

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, ekonomik reformların cari açığı azaltmaya yönelik yapılacak enerji yatırımları için bir fırsat oluşturacağını söyledi.

EKONOMİK REFORMLAR ENERJİ YATIRIMLARI İÇİN FIRSAT OLACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Ekonomik reformların enerji sektörüne sağlayacağı olumlu etki ilgili açıklama yapan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Türkiye, enerjide arz güvenliğini çözmüş ülke olarak yenilenebilir kaynaklar alanına dönüşüm için ciddi bir fırsat penceresi bulunuyor. Bu amaca yönelik atacağımız adımlarla Türkiye’ye hem yabancı yatırımcı çekebilir hem de yenilenebilir enerji gücümüzü artırabiliriz” dedi. 

“ENERJİ TALEBİ, EKONOMİDE TOPARLANMA GÖSTERGESİDİR”

Türkiye’nin son 20 yıl içerisinde enerji üretimiyle ilgili önemli bir dönüşüm gerçekleştirdiğinin altını çizen Edin, “Haziran ayından itibaren enerji talebinin her ay bir önceki yıla oranla yüzde 5 oranında arttığını görüyoruz. Bu rakamlar bize ekonomik anlamda toplandığımızı gösteriyor. Kovid-19 salgını nedeniyle elektrik tüketiminde nisan ve mayıs ayları yıllık bazda yüzde 15 eksilerdeydi. Böyle ciddi düşüş oranlarını gördüğümüz bir yılda hızlı bir şekilde toparlanabilmemiz ve yılbaşından bugüne kadar olan elektrik tüketiminin yıllık sabit kalması, ülkemizin ve ekonomimizin dinamikliğini ve şoklara karşı ne kadar hızlı tepki verebildiğini kanıtlıyor. Öncü göstergeler ekonomik toparlanmaya ve 2021'de ekonomide herhangi bir aksilik olmazsa daha iyi bir döneme işaret ediyor. Buna rağmen belirsizliğin ve dalgalanmanın çok yüksek olduğu bir dönemden geçtiğimiz için salgınla mücadeledeki başarımıza göre ekonomi performansımızın etkilenebileceğini belirtmemiz gerekiyor. Fakat 2021'den umutlu olmaya devam ediyoruz. Ekonomi alanında atacağımız doğru adımlarla bu toparlanmayı sürdürülebilir bir şekilde uzun vadeye yayabileceğimize inancımız tam. Önemli olan kısa vadeli olarak yüksek büyüme ve sonrasında hızlı bir yavaşlama yerine, uzun vadede ayakları yere basan bir oranla büyümenin sürdürülmesi. Bu sayede piyasalara tekrar güven aşılayıp, artan öngörülebilirlikle uzun vadeli yatırımcıları çekme şansımızı artırabiliriz” dedi. (AA)


Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:36
YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını