banner688
x

Dünyanın İlk Katlanabilir Güneş Paneli Çatısını Nord Hareket Ettiriyor

İsviçre’nin Chur kentinde bulunan atık su arıtma tesisinde dünyanın ilk katlanabilen güneş paneli çatısına NORD DRIVESYSTEMS hareket veriyor.

Dünyanın İlk Katlanabilir Güneş Paneli Çatısını Nord Hareket Ettiriyor
Dergi

Mekanik ve elektronik çözümler alanında dünyanın önde gelen tahrik teknolojisi üreticilerinden olan NORD DRIVESYSTEMS yine bir ilke imza attı. Almanya’nı en ünlü su yollarından biri olan Ren Nehri ile Plessur Çayı’nın birleştiği yerde; İsviçre’nin Chur kentinde yer alan atık su tesisinde 5,800 m²’lik alan tesisinin katlanabilir güneş panel çatısı, ön arıtma, biyolojik arıtma ve üçüncü arıtma havuzunu kapatıyor. Dahili PLC sayesinde; NORD DRIVESYSTEMS mühendisleri tarafından geliştirilen frekans inverterleri, bir İsviçre iştiraki olan DHP Technology’de olduğu gibi bu projede de etkileyici bir performans sergiledi.

NORD SÜRÜCÜLERİNDEN ÜSTÜN PERFORMANS 

Güçlü kablo taşıyıcı teknolojisi sayesinde, güneşin ilk ışıklarında paneller otomatik olarak açılıyor. Güneş battığında ya da kar, fırtına ve dolu gibi olumsuz hava koşulları söz konusu olduğunda paneller koruma pozisyonunu alır. 2,120 modül yıllık 550,000 kWh elektrik gücü üretmekte, bu da tesisin enerji ihtiyacının yüzde 20’sine denk gelmektedir. Akıllı dağıtık NORD sürücüleri, dünyada bir ilk olan bu katlanabilir tavan panellerin uzatılmasında ve geri çekilmesinde üstün bir performans ile büyük rol oynar. NORD’un frekans inverterlerinin motora doğrudan monte edilebilmesi ise zor koşullar altında bile kurulumu kolaylaştırdı. 

İLETİŞİM KESİLSE BİLE HAREKET DEVAM EDER! 

PLC entegre edilmiş sürücü sayesinde, iletişimin kesildiği durumlarda bile çatı grupları toplanarak her birinin otomatik fonksiyonu ile geri çekilmesi sağlanıyor. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 17:02
YORUM EKLE

Wilo

Proses Zirvesi

Dergiler
Partnerler