DÜNYADA İLK KEZ TÜRKİYE'DE FAALİYETE GEÇECEK

Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi (EDAC), dünyada ilk kez Türkiye’de faaliyete geçecek. EDAC, global yatırımcıların hukuki alanda güven ihtiyacına hızlı cevap verecek.

DÜNYADA İLK KEZ TÜRKİYE'DE FAALİYETE GEÇECEK
Dergi

Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi (EDAC) dünyada ilk kez Türkiye’de faaliyete geçiyor. Global yatırımcıların hem hukuki açıdan güvende olmasını sağlayacak hem de istikrar arayışına hızlı cevap verecek. Merkezin Türkiye’yi enerji uyuşmazlıklarının çözümünü sağlama noktasında bir merkeze dönüştürmeyi hedefliyor. Merkez herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmayacak. Bu da EDAC’ın tarafsız ve bağımsız bir merkez olma sürecini daha güvenilir şekilde yürümesini sağlayacak. Farklı milletlerden ve hukuk sistemlerinden gelen, enerji sektörü ve uluslararası hukukta uzman divan üyeleri, danışmanlar ve hakemlere ev sahipliği yapacak. EDAC’ın Başkanlık görevini Av. Süleyman Boşça yürütecek. Uluslararası Tahkim Divanında ise Prof. Mads Andenas, Prof. Peter Cameron, Sara Koleilat-Aranjo, Prof. Gbolahan Elias, Prof. Minas Khatchadourian, Prof. A.F. Munir Maniruzzaman, Prof. Muthucumaraswamy Sornarajah ve Prof. Don Wallace yer alacak. Ulusal divanında görev alacak isimler arasında da Prof. Dr. Murat Atalı, Doç. Dr. İbrahim Ermenek, Yusuf Günay, Selami Erdem Uras, Şükrü Saraç, Av. Doç. Dr. Yüksel Yalova ve Doç. Dr. Alper Çağrı Yılmaz olacak. 

TÜRKİYE’NİN ENERJİ MERKEZİ OLMA İDDİASI GÜÇLENECEK 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren EDAC Başkanı Süleyman Boşça, “Hukuki uyuşmazlıkların çözümlenmesinde devlet yargısına alternatif çözüm yolları bulunuyor. Bu anlamda tahkim sıklıkla başvurulan çözümlerden biri. Enerji sektöründe global anlamda sermaye yoğunluğu bulunuyor. Ayrıca Türkiye’nin global anlamda yatırımlara ihtiyacı bulunuyor. EDAC, Dünya üzerinde enerji hukuku alanında uzmanlaşmış isimlerden oluşacak. Bu da yerli ve uluslararası yatırımcılara hukuki açıdan istikrar sağlayacak. Türkiye, bulunduğu bölgede enerji merkezi olma hedefine emin adımla ilerliyor. Bu konuyla ilgili de önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. EDAC, Türkiye'nin enerjide merkez olma iddiasını da güçlendirecektir." dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 19:47
YORUM EKLE

AEMOT

Mitsubishi

Dergiler
Partnerler