banner1322
x

DÜNYA SU GÜNÜ’NDE TASARRUFUN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, Dünya Su Günü ile ilgili açıklamalarda bulunarak tasarrufun önemine dikkat çekti.

DÜNYA SU GÜNÜ’NDE TASARRUFUN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ
Makine Zirvesi

Dünya Su Günü ile ilgili açıklamalarda bulunan Vat Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, basit tasarruf yöntemleriyle önemli tasarruf rakamlarına ulaşılabileceğini söyledi. Karataş, “Dünya ve iklim koşulları kendi ritmine göre giderse mühendislik olarak 20 yıl boyunca yetecek kaynağımız bulunuyor. Eğer doğanın ritminde bir değişiklik olursa, örneğin yağışlar azalırsa İstanbul’un suyu 5 ay içerisinde bile bitebilir. Bir kişi günde ortalama 150 ile 250 litre arasında su tüketiyor. Dört kişilik bir ailenin yaşadığı apartmanları düşündüğünüz zaman bir olimpik havuzu dolduracak kadar su tükettiği anlamına geliyor. İstanbul’da yüz binlerce apartman bulunuyor. Doğru kullanım yöntemleriyle Sazlıdere Barajı kadar su tasarrufu sağlamamız mümkün. Su hayattır ve çocuklarımıza, geleceğimize aittir. Suyu kullanırken 10 kere düşünüp 1 kere harcayalım. Tasarruf ettiğiniz her damla su aynı zamanda enerjiden tasarruf edeceğiniz anlamına gelecektir.” dedi. 

DUŞ BAŞLIĞI APARTI İLE YÜZDE 50 SU TASARRUFU 

İnsanların en yüksek su tüketimini duşlarda gerçekleştirdiğini belirten Karataş, tasarruf konusunda önerilerde bulundu. Karataş, “Duş başlığı aparatı kullanarak yüzde 50’ye varan su tasarrufu sağlanabiliyor. Duşta tüketilen 150 litre su miktarını düşündüğümüzde bu rakam kişi başına 60 litreye kadar düşebiliyor. Bu yöntemle bir kişinin tükettiği yıllık tasarruf rakamı 22 tonu buluyor. 4 kişilik ailelerde ise 80 tonu aşkın bir tasarruf sağlanıyor. Faturalarda ise 500 TL’yi aşkın bir kar elde edilmiş oluyor. Duş başlığı aparatı sadece su tasarrufu sağlamıyor. Sıcak su tüketimini azalttığı için enerji ve doğalgaz tüketiminden de avantaj sağlamış oluyor. Bu sayede yılda 1000 TL’ye kadar elektrik faturalarından tasarruf elde etme şansı bulunuyor” dedi.  


 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 08:06
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını