banner1322
x

DÖNMEZ: HEDEF BU TESİSİ İŞLETMEYE ALMAK 

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi kapasite artırma çalışmaları sürüyor. Dönmez, yapılacak çalışmalarla tesisin kapasitesini 4,6 milyar metreküpe çıkarmayı ve yıl içerisinde işletmeye almayı hedeflediklerini söyledi. 

DÖNMEZ: HEDEF BU TESİSİ İŞLETMEYE ALMAK 
Enerji Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Dönmez, kapasite artırma çalışmaları tamamlandığı zaman Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin kendi alanında Avrupa'daki en büyük tesis olacağını belirtti.

“ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN KRİTİK BİR PROJE HAYATA GEÇİYOR”

Bakan Dönmez, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı gerçekleştirdi: “Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisinde çalışmalar sürüyor. Bu proje enerji arz güvenliği açısından kritik bir rol üstlenecek. Tesis 3,2 milyar metreküp depolama hacmine sahip. Yapılacak çalışmalar neticesinde kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkarmayı hedefliyoruz. Geri üretim kapasitesini de günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe ulaştırmış olacağız. Çalışmalarımız tamamlandığında bu tesis, sahasında Avrupa'daki en büyük tesis olma özelliğini kazanacak." dedi.

“ÇALIŞMALARIN BÜYÜK KISMI DENİZDE YÜRÜTÜLÜYOR”

Dönmez, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Çalışmaların büyük bir kısmı denizde yürütülüyor. Bu kapsamda 18 kuyu açıldı. Hedefimiz bu yıl içerisinde burayı işletmeye almak. Aynı şekilde Türkiye'nin doğal gaz depolama kapasitesini artırma çalışmaları kapsamında Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nde de çalışmalar sürüyor. Halihazırda 1,2 milyar metreküplük bir depo sahamız var. Oradaki çalışmalar da 1,5-2 yıl içerisinde tamamlanacak. Oradaki kapasitemiz de 5,4 milyar metreküpe ulaşacak. Depolara gaz basma işlemi sürüyor. Tuz Gölü’nde bulunan deponun tamamını doldurduk. Silivri deposunun da yüzde 82'sini doldurduk. Eylül ayı sonuna kadar da kalan kısmı tamamlayacağız. Kışa tam dolu bir şekilde girmiş olacağız." dedi. 

TESİSİN ENERJİSİ RÜZGARDAN GELİYOR 

Bakan Dönmez, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin ihtiyaç duyduğu elektriği rüzgar enerjisinden sağlayacağını belirterek, "4,2 megavatlık kurulu gücündeki rüzgar türbiniyle birlikte bu tesisimizde kullanılacak elektrik enerjisinin tamamını karşılayacağız. Proje kapsamında ağaçlandırma faaliyetleri de sürüyor. Yaklaşık 400 bin tane badem ve zeytin ağaçları ekilecek. Son yıllarda LNG terminallerimize iki adet de FSRU terminali eklemiştik. Onlar çalışır vaziyette. Bir üçüncüsü de Saros Körfezi'nde tamamlanmak üzere. Bu yıl içerisinde oradaki terminali de tamamlamış olacağız." dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2022, 13:59
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını