DÖNMEZ: 35 MİLYAR KWH ENERJİ ÜRETECEK

Akkuyu NGS'nin üçüncü ünitesinin temel atma töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, “Yılda üreteceği 35 milyar kilovatsaat enerjiyle Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak” dedi.

DÖNMEZ: 35 MİLYAR KWH ENERJİ ÜRETECEK
Robot Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Mersin'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü ünitesinin temel atma töreninde konuştu.  Dönmez, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin dördüncü ve son reaktörünün temelinin gelecek sene atılacak. Akkuyu, Cumhuriyetimizin 100. yılında, enerji üretmeye başlayacak. Türkiye, o gün yepyeni bir enerjiyle tanışacak." dedi.

“ENERJİDE KAYNAK ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMAK ÖNEMLİ”   

Dönmez, törendeki konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Enerjide kaynak çeşitliliğinin arttırılması oldukça önemli. Enerjide arz güvenliğimizi sağlamak ve kaynak çeşitliliğinin artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Nükleer enerjinin devreye girmesiyle ithal kaynakların payı bir miktar azalacak. Bu da enerjide hem kaynağın hem de maliyetlerin daha yönetilebilir olmasını sağlayacak. Akkuyu ile birlikte, 7 gün 24 saat boyunca ikim ve mevsim koşullarına bağlı kalmadan temiz enerji üreteceğiz. Özellikle geçtiğimiz kış ağır mevsim şartlarından dolayı pek çok ülkede elektrik kesintileri yaşandı. Bu durum nükleer santraller gibi baz yük elektrik tesislerinin önemini bir kez daha ortaya koymuş oldu." dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 18:26
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını