DOĞUŞ OTOMOTİV KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

Doğuş Otomotiv elektrik ihtiyacının yüzde 62’sini yenilenebilir enerji kaynağından sağlamak amacıyla solar enerji sistemi kuruyor.

DOĞUŞ OTOMOTİV KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK
Endüstri 40 Zirvesi

Doğuş Otomotiv, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda önemli bir adım daha attı. Doğuş Otomotiv, Şekerpınar’da yer alan merkezinde kendi enerjisini üretmek için solar enerji sistemi kuruyor. Projenin ilk fazı, Doğuş Otomotiv Lojistik merkezine yaklaşık 12.5 milyon TL’lik yatırımla gerçekleşecek. Proje kapsamında 11 bin 500 adet solar panel kullanılacak. Bu yatırım sayesinde yıllık enerji ihtiyacının yüzde 62’sinin karşılanması hedefleniyor. Projenin ikinci fazında ise Türkiye genelindeki tüm yetkili satıcılarına solar sistem kurulması planlanıyor. 

12,5 MİLYONLUK YATIRIM YAPILACAK 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Doğuş Otomotiv İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, iklim değişikliğinin finansal bir risk olduğunun altını çizerek şu sözleri söyledi: “Ekonomik kalkınma ve dünyadaki eşitsizlik faktörleri üzerinde doğrudan bir etkisi olması nedeniyle iklim değişikliğini finansal bir risk olarak kabul ediyoruz.  Orta ve uzun vadede öngörülen bu riskleri azaltmak ve gerekli iyileştirmeleri hayata geçirmek için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Başta yatırımcılarımız olmak üzere tüm kilit paydaşlarımızın en önemli beklentileri arasında ekolojik çevrenin korunması, kaynakların tasarruflu kullanılması ve sıfır atık uygulamaları yer alıyor. Biz de hedef odaklı sürdürülebilirlik ve paydaş katılımı çalışmalarının bir parçası olarak ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’nin kurulumunu yaptık ve sertifikasyona giriyoruz. Ardından Sıfır Atık Belgesi’ne başvuracağız” dedi. 


Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 13:06
YORUM EKLE

Legrand

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını