banner1339
x

Dicle Elektrik'ten elektrik pano ve trafolarına müdahaleyele ilgili açıklama

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ tarafından yetkisiz kişilerin elektrik pano ve trafolarına müdahale etmemesi gerektiği açıklandı.

Dicle Elektrik'ten elektrik pano ve trafolarına müdahaleyele ilgili açıklama
Endüstri 40 Zirvesi

ANKARA (AA) - Dicle Elektrik Dağıtım AŞ tarafından yetkisiz kişilerin elektrik pano ve trafolarına müdahale etmemesi gerektiği açıklandı.

Konuyla ilgili olarak firma tarafından yapılan açıklamada, olası bir arızada vatandaşların emniyet şalterlerine müdahale etmemesi gerektiği söylendi.

Dicle Elektrik dağıtım bölgesindeki yerleşim birimlerinde elektrikli ısıtıcıların yoğun biçimde kullanılması sebebiyle bilhassa kış mevsiminde trafolara aşırı yük bindiğine idkkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Aşırı ısınmanın trafolarda patlama veya yangınlara yol açmaması için emniyet şalterleri atıyor. Şalterin, gerekli soğuma sağlandıktan sonra yetkililerce kaldırılması gerekiyor. Ancak zaman zaman vatandaşlar, elektrikten uzun süre mahrum kalmamak için soğumayı beklemeden pano kilitlerini kırarak şalterleri kendileri kaldırıyor. Panolara bu şekilde müdahalelerin ölümcül kazalara neden olabileceği konusunda sıklıkla uyarılarda bulunuyoruz. Kilidi kırık panoları tespit ettiğinde zaman geçirmeden gerekli onarımı yapıyor. Sorumluluk bölgemizde her yıl 15 binin üzerinde pano ve trafo kilidi bu yüzden yeniliyor."

Açıklamada, ayrıca Dicle Elektrik tarafından yapılan tüm uyarılara karşın Şırnak'ın Cizre ilçesinde emniyet şalterini kaldırmaya çalışan bir çocuğun elektrik akımına kapıldığı ve yaralandığ bilgisi verildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 17:20
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını