banner1322
x

DELOITTE TÜRKIYE’DEN BİRLEŞME VE SATINALMA RAPORU

Deloitte Türkiye, 2020 Yılı Birleşme ve Satın Alma raporunu yayınladı. Rapora göre tüm zamanların en yüksek işlem sayısı olan 304 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti.

DELOITTE TÜRKIYE’DEN BİRLEŞME VE SATINALMA RAPORU
Robot Zirvesi

Deloitte Türkiye, birleşme ve satın alma raporu hazırlayarak 2020 yılına ait birçok veri paylaştı. Rapora göre 2019 yılının ardından 2020 yılında birleşme ve satın alma piyasasında artış gözlemlendi. Bu artış ise pandemiye güçlü bir cevap niteliği taşıdı. İşlem hacmi elde ettiği yüzde 70 artışla 9 milyar dolara ulaştı.  Yabancı yatırımcıların işlem hacmi yüzde 35 oranında artırarak toplamda yıllık işlem hacminin yüzde 52’si oluşturuldu. 

REKOR İŞLEM GERÇEKLEŞTİ

Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Danışmanlık Lideri Kıvanç Çıdam, raporla ilgili görüşlerini ifade etti. Çıdan, “2020 yılında yaşadığımız salgın nedeniyle toplam işlem değerinde ve işlem sayısında global çapta bir düşüş yaşandı. Satın alma işlemleri pandemi başında yavaşlamaya başladı. Haziran ayında ise işlemler yeniden hız kazandı. 2020 yılında gerçekleşen 304 adet rekor sayıda işlem ile tüm zamanların en yüksek işlem sayısına şahit olduk. 2019 yılındaki düşüşün ardından 2020 yılında yatırımcı ilgisinin önemli ölçüde canlandığını söyleyebiliriz.” dedi.

“EKOSİSTEM ÖNEMLİ BİR GELİŞİM GÖSTERİYOR”

Konuyla ilgili değerlendirme de bulunan Deloitte Türkiye Birleşme ve Satın Alma Hizmetleri Direktörü Özlem Ulaş, pazarda önemli bir toparlanma yılı olduğunu belirtti. Ulaş, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yabancı yatırımcılar Türkiye’ye olan güvenini korumaya devam ettiğini görüyoruz. Batılı yatırımcılar işlemlerde öne çıktı. Mega işlemler ise işlem hacmine damgasını vurdu. İşlem sayısı, küçük ölçekli erken aşama yatırımlarındaki artışa bağlı olarak rekor seviyelere ulaştı. Start-up’lardan başarıyla çıkış yapan girişimcilerin, fonları başlangıç ekosistemine geri aktarmasıyla, girişim ekosisteminin önemli bir gelişim gösterdiğini görüyoruz.” dedi. 
 

YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını