CS WİND TÜRKİYE’DE İKİNCİ FABRİKASINI AÇTI 

Güney Koreli kule üreticisi CS Wind'in Türkiye'deki ikinci fabrikasının açılışı gerçekleştirdi. Firma, deniz üstü rüzgar kuleleri imalatı konusunda yeni projeler hazırlıyor. 

CS WİND TÜRKİYE’DE İKİNCİ FABRİKASINI AÇTI 
Robot Zirvesi

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yardımlarıyla Türkiye’deki ikinci fabrikasının açılışını gerçekleştirdi. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) ikinci kule üretimi fabrikasının açılış töreninde, iki ülkenin tarihi boyunca beraber kurdukları farklı alanlardaki iş birliklerinin ekonomi alanına da yansıdığını söyledi. CS Wind Grubu 40’ıncı yıl dönümünü Türkiye’de kutladı. 

“TÜRKİYE’DE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARA YENİ BİR PLATFORM EKLEDİK”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren CS Wind'in Üst Yöneticisi Gim Seong-gon, “Türkiye'de ikinci fabrikamızın açılışını yaptığımız için çok mutluyuz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yardımlarıyla Türkiye'de yaptığımız yatırımlara yeni bir platform ekleyerek deniz üstü (offshore) rüzgar kuleleri imalatı noktasında yeni projelerimiz bulunuyor. 40’ıncı yıl dönümümüzü Türkiye’de kutlamaktan memnuniyet duyuyoruz.  2018 yılında CS Wind Turkey kurulduğu zaman toplam 82 personeli vardı. Dört yıl içerisinde bu sayı 500’e ulaştı. 2018 yılında iki parça üretim yapılıyordu. Bugün ise ilk hedefimiz olan haftada 20 parça üretim hedefimize ulaştık. Şimdi ise kendimize rekabetçi yollar belirleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de faaliyete başladığımız zaman sadece yurt içinden sipariş alıyoruz. Artık Avrupa’dan Amerika’ya kadar birçok ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Yeni hedefimiz haftada 50 parça üretmek.” dedi. 

"YÜZDE 70'İN ÜZERİNDE YERLİLİK ORANINA SAHİBİZ"

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2003 yılından bu yana yaptığı reformlarla Türkiye'ye 19 yılda 240 milyar dolar yatırım geldi. Güney Koreli yatırımcıların 3 milyar doların üzerinde payı bulunuyor. Şu ana kadar Türkiye'de 400 Koreli şirket var. Çok ciddi bir iş topluluğundan bahsedebiliriz. Yatırımın gerçekleşmiş olduğu sektör de çok özel bir sektör. Dünyadaki güncel gelişmelere baktığımız zaman sürdürülebilirliğin, yeşil enerjinin öneminin arttığı bir dönemde Türkiye çok güçlü bir yenilenebilir enerji ekipman üretim kapasitesine sahip hale geldi” dedi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 17:26
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını