banner1322
x

ÇORUM’DA EVSEL ATIKLAR ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Çorum Belediyesi'nin evsel atıkları elektrik enerjisine dönüştürecek Biyokütle Enerji Tesisi, üretime başladı. Evsel atıklar "fermantasyon tekniği" ile elektrik enerjisine dönüşecek

ÇORUM’DA EVSEL ATIKLAR ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Aşgın, “Çorum Belediyesi olarak yıllık elektrik tüketiminimizin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı hedefliyoruz. Belediyemiz daha önce 4 türbinli rüzgar enerjisi santralini devreye aldı. Şimdi ise Biyokütle Enerji Santrali evsel atıklar enerjiye dönüşecek. Belediye olarak ayrıca hidroelektrik santrali ve güneş enerji santrali için hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Yatırımlarımızla belediyemizin yıllık enerji ihtiyacının tamamını kendimiz karşılayacağız” dedi. 

8 BİN HANENİN ENERJİ İHTİYACI KARŞILANACAK 

Konuyla ilgili açıklama yapan bir diğer isim ise tesisi inşa eden firmanın genel müdürü Halim Dugan oldu. Dugan, “Biyokütle Enerji Tesisi, evsel atıkları fermente ederek gaza dönüştürmesi özelliği onu Türkiye'de bir ilk yapıyor. Türkiye'nin farklı illerinde biyokütle enerji yatırımlarımız bulunuyor. Çorum'daki tesis ise hem teknolojik özellikleriyle hem de üretim kapasitesiyle en gözde projelerimizden biri. Burada çöpleri özel odalarda özel şartlarda bekletip, elde edeceğimiz gaz ile elektrik üreteceğiz. Tesis, fermantasyon tekniğiyle çalıştığı için Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyor. Tesis 8 bin hanenin ihtiyacını karşılayabilecek." diye konuştu. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 15:28
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını