CONSUS ENERJİ’NİN GELİRLERİ 135 MİLYON TL’Yİ AŞTI 

Global Yatırım Holding iştiraki Consus Enerji 2022 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75 artırarak 135 milyon TL’nin üstüne çıkardı.  

CONSUS ENERJİ’NİN GELİRLERİ 135 MİLYON TL’Yİ AŞTI 
Enerji Zirvesi

Consus Enerji 2022 yılının ilk çeyreği ile ilgili sonuçları açıkladı. Consus Enerji’nin gelirleri 2022 yılı ilk çeyreğinde 135 milyon TL’yi aştı. FAVÖK’ünü de yüzde 36’lık artışla 33 milyon 669 bin 620 TL’ye çıkardı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Consus Enerji Genel Müdürü Atay Arpacıoğulları, “Emtia fiyatlarında küresel ölçekte kısa bir sürede gerçekleşen artışların, enerji piyasasındaki dengeleri bozduğu ve öngörülebilirliği oldukça azalttığı bir dönemden geçiyoruz. Arz güvenliğinin daha fazla öne çıktığı bu dönemde, yenilenebilir enerji ve dağıtık enerji santrallerimizle üretimlerimize devam wettik ve 2022 yılının ilk çeyreğindeki gelirlerimizi ve faaliyet kârımızı geçen yılın aynı dönemine göre artırdık. Üretim portföyümüzü büyütmek için de çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz.” dedi. 

BİYOKÜTLENİN FAALİYET KÂRLILIĞI YÜZDE 100 ARTTI

Biyokütle iş kolundaki büyüme yılın ilk çeyreğinde de devam etti. 2022’nin ilk üç ayında gelirlerini bu iş kolunda yüzde 79’luk artışla 82 milyon 372 bin 439 TL’ye çıkaran Consus Enerji, bu iş kolu özelinde FAVÖK’ünü de yüzde 100’lük artışla 20 milyon 598 bin 99 TL’ye çıkardı.  Güneş enerjisi iş kolunda da gelirlerini yüzde 51 artırarak 5 milyon 861 bin 768 TL’ye çıkaran Consus Enerji, FAVÖK’ünü de yine yüzde 51’lik artışla 5 milyon 311 bin 208 TL’ye ulaştırdı.
Dağıtık Enerji alanındaki hizmet satış miktarları sanayi şirketlerine getirilen doğalgaz kısıtlamaları sebebiyle geçen yılın aynı dönemine göre azalış gösterse de elektrik fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte gelirler yılın ilk çeyreğinde yüzde 68’lik artışla 40 milyon 46 bin 620 TL’ye yükseldi. Enerji hizmet satış miktarlarındaki zorunlu azalış sonucu, bu iş kolu faaliyetlerinden elde edilen FAVÖK geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 azalarak 11 milyon 307 bin 141 TL seviyesinde gerçekleşti.

‘KISITLAMALARIN KALKMASI GELECEK DÖNEM İÇİN MOTİVE EDİCİ’

Şirketin 2022 yılı ilk çeyreğindeki finansal ve operasyonel performansını değerlendiren Consus Enerji Genel Müdürü Atay Arpacıoğulları "Emtia fiyatlarında küresel ölçekte kısa bir sürede gerçekleşen artışların, enerji piyasasındaki dengeleri bozduğu ve öngörülebilirliği oldukça azalttığı bir dönemden geçiyoruz. Arz güvenliğinin daha fazla öne çıktığı bu dönemde, yenilenebilir enerji ve dağıtık enerji santrallerimizle üretimlerimize devam ettik ve 2022 yılının ilk çeyreğindeki gelirlerimizi ve faaliyet kârımızı geçen yılın aynı dönemine göre artırdık. Üretim portföyümüzü büyütmek için de çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu kapsamda Aydın ve Mardin’de bulunan biyokütle santrallerimize yardımcı kaynak olarak kuracağımız güneş santrallerinin yatırımına başlamayı ve yılın ikinci yarısında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda dağıtık enerjide yapacağımız yeni anlaşmalarla kurulu kapasitemizi artırmayı amaçlıyoruz. Bilindiği üzere Şirketimiz ikinci çeyrekten itibaren Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Halka arzdan elde etmiş olduğumuz gelirlerin ve yeni ortaklarımızın da katkısıyla gelecek dönem için en önemli hedeflerimiz sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve güçlü bir bilanço ile değer yaratmak olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 12:11
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını