ÇİNLİ RÜZGAR ÜRETİCİSİ KAPASİTE ARTIRDI

Shanghai Electric Wind Power Group, rüzgar enerjisine ek yatırım yaparak kapasitesine 4.1 GW’lık offshore RES daha ekledi.

ÇİNLİ RÜZGAR ÜRETİCİSİ KAPASİTE ARTIRDI
Endüstrideara

Shanghai Electric Wind Power Group, enerjiye yaptığı yatırımlarla ülkenin en büyük beş rüzgar türbin üreticisi konumuna ulaştı. BloombergNEF, “China's Top 10 Wind Turbine Manufacturers in 2021” raporunu hazırladı. Hazırlanan rapor kapsamında Çin rüzgar türbini imalatçılarının sıralaması da yapıldı. Shanghai Electric Wind Power Grubu rüzgar enerjisi için yaptığı yatırımlar kapsamında üretim kapasitesini 5,18 GW oranında artırdı ve beşinci sıraya yerleşti. Bu artış sayesinde Çin pazarındaki payı da yüzde 9’a ulaştı. Ancak girişim offshore-rüzgar santralı alanında 2021 yılı içinde oluşturduğu 4,1 GW’lık yeni kapasiteyle zirvede olmayı sürdürüyor.    

ÇİN 50 GW EŞİĞİNİ ÜST ÜSTE GEÇTİ     

2021 yılı içinde Çin’de yeni oluşturulan rüzgar enerjisi kapasitesi 55,8 GW olup ülke ikinci yıl üst üste 50 GW eşiğini geçti. Bu performans, piyasadaki güvensizlik ortamında ve küresel hammadde fiyatlarının arttığı ve bunun tedarik zincirlerini kesintiye uğrattığı bir dönemde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl zarfında işletmeye giren offshore tesisler yüzde 351 oranında artış göstererek 14,2 GW kapasiteye ulaştı. 2006 yılında kurulan Shanghai Electric Wind Power, faaliyet alanı kapsamında rüzgar türbinleri imal ediyor ve rüzgar parkları oluşturup işletiyor. Ayrıca dijital rüzgar parkı yatırımları yapıp geliştiriyor ve akıllı enerji tesisleri kuruyor. 

 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 08:52
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını